Ministerka Maląg o nowych świadczeniach z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego: Bez progu dochodowego

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapytana, czy korzystanie z nowego świadczenia w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, będzie uzależnione od progu dochodowego, wyraźnie zaprzeczyła.

- Nie planujemy progu dochodowego - powiedziała  Marlena Maląg na antenie radiowej Jedynki.

Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.  Pomoc dla dzieci i rodzin

W rozmowie z radiową Jedynką Marlena Maląg została zapytana, którym rodzicom i dzieciom będzie przysługiwać nowe świadczenie finansowe. - Niebawem ogłosimy strategię demograficzną rządu, a ta wiąże się z szerokimi konsultacjami społecznymi. Przy okazji tych konsultacji powstaną szczegóły Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Planujemy, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. i obejmie każde urodzone po tej dacie drugie i kolejne dziecko, które będzie miało ukończone 12 miesięcy, a nie skończy jeszcze trzech lat - poinformowała.

. Polski Ład. Najczęściej na zmianach w podatkach stracą rodzice

Marlena Maląg odpowiada. W planach nie ma progu dochodowego

Ministerka Maląg zapowiedziała również, że nie jest planowane wprowadzenie progu dochodowego. - Chodzi o stworzenie takich warunków, żeby rodzice mieli zapewniony komfort podjęcia decyzji o posiadaniu kolejnego potomka. Tym bardziej biorąc pod uwagę, że średni wiek kobiet rodzących w Polsce pierwsze dziecko to około 28 lat - powiedziała. Jej zdaniem, rodzicom jest łatwiej podejmować decyzje, jeśli są pewni, że mają ku temu odpowiednie warunki.

Zdaniem ministerki Maląg, "bardzo ważne jest łączenie różnych elementów polityki prorodzinnej, w tym m.in. zapewnienie opieki nad małymi dziećmi ze wsparciem finansowym rodzin". Powiedziała też, że doskonale sprawdziło się to w Czechach, gdzie wprowadzony jest odpowiednik polskiego Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Wskazała, że odnotowywany jest tam wzrost dzietności.

Jarosław Kaczyński Kaczyński: Obrońcy niesprawiedliwych rozwiązań podatkowych bronią przywilejów

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 12 000+ będzie wypłacany od drugiego dziecka, co ma zachęcić Polaków do posiadania potomstwa. Obecnie trwają prace nad szczegółami projektu ustawy.

Więcej o: