Kwota wolna od podatku. Mateusz Morawiecki zapowiada: Będzie jedną z najwyższych w Europie

- Już w czerwcu chcemy wyjść z ustawą, która daje kwotę wolną od podatku jedną z najwyższych w Europie - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju"?

Podczas piątkowej wizyty w firmie Novo Pak na Mazowszu, szef rządu powiedział, że Polska będzie miała kwotę wolną od podatku wyższą niż w Hiszpanii i we Włoszech. - W najbliższym czasie przedstawimy bardzo dobre warunki funkcjonowania gospodarki w kontekście Polskiego Ładu w szczegółach - dodał.

Morawiecki: "Podatki muszą być niskie i one w Polsce są i będą jedne z najniższych w UE"

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polski Ład to plan wyjścia z kryzysu po pandemii koronawirusa. - Wszyscy zgadzamy się, że podatki muszą być niskie i one w Polsce są i będą jedne z najniższych w UE. Ale wiemy też, że muszą być sprawiedliwe - podkreślił.

Szef rządu powiedział, że "mamy w kwietniu rekordową produkcję przemysłową na poziomie ponad 44 proc.". Dodał, że jest to "ogromne odbicie, ale będziemy teraz obserwowali znakomite wyniki".

Wyższa kwota wolna od podatku to jedno z założeń Polskiego Ładu

Polski Ład, którego założenia zostały przedstawione przez PiS 15 maja, zakłada m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 8 tys. zł, ale dotyczy tylko osób z najniższymi dochodami. Ponadto kwota wolna ulega obniżeniu wraz z rosnącymi dochodami.

Rząd chce również podnieść drugi próg podatkowy do 120 tys. zł. Dziś wynosi on 85 528 zł. Podczas prezentacji programu Polski Ład nie wspomniano o zmianie stawek podatkowych, więc zapewne pozostaną one na obecnym poziomie 17 proc. i 32 proc.

Więcej o: