Ceny truskawek zaczynają spadać. Nawet 3,5 zł za kilogram. Im dalej od "stolicy truskawek", tym drożej

Ceny truskawek w obecnym sezonie nie rozpieszczają klientów. Na rynku można jednak zaobserwować powolny spadek cen. Na jednym z mazowieckich targowisk za kilogram truskawek należało zapłacić od 3,5 do 6 złotych, czyli 7-12 złotych za łubiankę.

Początek sezonu na truskawki obfitował w wysokie ceny - z wyliczeń Jakub Olipra z Credit Agricole wynika, że były one o nawet 20 proc. wyższe niż przed rokiem. Jednak w ciągu ostatnich kilku dni ceny jednej łubianki zaczęły spadać. Obecnie kształtują się na zróżnicowany poziomie, a kluczowe jest położenie miejsca sprzedaży.

Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Kilogram truskawek za 3,5 zł. Klienci kupowali je w ilościach hurtowych

Jak podaje branżowy portal sad24.pl, ceny truskawek osiągnęły wyjątkowo niską cenę w Nowym Przybojewie (woj. mazowieckie). Na targowisku gminnym kilogram truskawek sprzedawano w cenie od 3,5 do 6 zł. Oznacza to, że za jedną łubiankę należało zapłacić od 7 do 12 zł. Niskie ceny truskawek ściągnęły wielu chętnych, którzy kupowali je w ilościach hurtowych, aby następnie skierować je do sprzedaży po wyższych cenach w innych regionach Polski. 

Niska cena truskawek w Nowym Przybojewie to po części konsekwencja bliskość Czerwińska nad Wisłą, czyli największego, ale nie jedynego, polskiego zagłębia truskawek. Im dalej od "stolicy polskich truskawek", tym ceny owoców się zwiększają. Już w podwarszawskiej miejscowości Bronisze (oddalonej od Nowego Przybojewa o ok. 60 km) widać, że ceny są wyższe. Za kilogram truskawek zapłacimy tam od 5 do 12,5 zł, czyli 10-25 zł za łubiankę. Podobne ceny można znaleźć na targowisku w podlubelskiej Elizówce.

Dlaczego cena truskawek w tym roku jest tak wysoka?

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, wysokie ceny truskawek i ich powolny spadek to w dużej mierze konsekwencja chłodnej wiosny. Tegoroczny kwiecień był najzimniejszym w całym XXI w. Średnia temperatura wyniosła 6 stopni Celsjusza, czyli 2,6 stopnia mniej od kwietniowej średniej temperatury wieloletniej dla okresu 1991-2020. W ocenie IMGW "tegoroczny kwiecień należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie chłodnych". 

Pogoda spowodowała, że truskawki pojawiły się później i jest ich mniej niż w poprzednim roku. Jeszcze w połowie maja cena kilograma truskawek wahała się w granicach 30 zł, co przekłada się na 60 zł za łubiankę. Taką cenę można było zobaczyć m.in. w województwie małopolskim oraz na Dolnym Śląsku. Eksperci jednak uspokajają, że w chłodnych sezonach wraz ze wzrostem temperatury wzrasta podaż truskawek, a ich cena na rynku zaczyna spadać. 

Więcej o: