Emerytury w Polskim Ładzie. Czytelnik pyta o ulgi zdrowotne. Ekspert: rząd komplikuje system

Polski Ład ma wprowadzić zmiany, które dotkną także emerytów. Rząd PiS przekonuje, że zyska na nim większość świadczeniobiorców, jednak program zakłada także likwidację możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Czytelnik Gazeta.pl ma wątpliwości, jak będzie to wyglądać w przypadku ulg podatkowych związanych z leczeniem. Ekspert wyjaśnia tę niepewność.

Nowy Polski Ład ma - według zapewnień rządu - dać korzyści 90 proc. emerytów i rencistów. Zmiany, jakie wprowadzi program PiS - jeśli oczywiście zostanie przyjęty do wdrożenia w życie - dokładają się do szeregu innych wprowadzanych w ostatnich latach zmian dotyczących emerytur. To może powodować poczucie zagubienia i chaosu. Widać to w niektórych pytaniach, jakie czytelnicy Gazeta.pl przesłali do naszej redakcji, a my zadaliśmy je ekspertowi. 

Emerytury w Polskim Ładzie. Ulgi zdrowotne zostaną

"Moja mama jest osobą po 90-ce i ma I gr. inwalidzką. Do tej pory miała ulgi podatkowe m.in. na lekarstwa, wózek inwalidzki, przyrządy rehabilitacyjne itp. (w ciągu roku to kwoty naprawdę wysokie). Po zmianach tych ulg już nie będzie, a będzie podwyższona składka zdrowotna. Czyli mama straci na tym Nowym Ładzie. Co na to rząd?" - pisze nasz czytelnik. 

Ekspert, z którym rozmawialiśmy, podkreśla, że w ogłoszonych zarysach Polskiego Ładu nie ma wzmianki na temat likwidacji ulg podatkowych tego typu. Zauważa jednak, że w systemie może być trudno się zorientować, bo nie jest on upraszczany, a wręcz przeciwnie: 

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a ulgi zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

- System jest coraz bardziej skomplikowany i my nie wiemy tak naprawdę, co będzie w Ładzie w tym zakresie. Wydaje się, że rząd robi jeden krok do przodu, trzy kroki wstecz w zakresie uproszczenia, czyli komplikuje system i pewne takie małe ulgi zostaną prawdopodobnie w nowych projektach - uważa prof. Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP, były minister finansów, a także były główny ekonomista ZUS. Zatem: ulga, o którą pyta czytelnik, nie zostanie zlikwidowana. 

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości, zniknie możliwość odpisania składki zdrowotnej od podatku, na czym zyskają pobierający niższe emerytury, stracą zaś ci o wyższych świadczeniach. Zmiana ta może negatywnie odbić się na osobach, które otrzymują 5000 tys. zł brutto emerytury - wyliczał "Dziennik Gazeta Prawna".

Cały program Q&A, w którym ekspert odpowiadał na pytania przysłane przez czytelników, można obejrzeć pod poniższym linkiem:

Kiedy zmiany wejdą w życie? 

Ogólne założenia Polskiego Ładu, czyli programu gospodarczo-społecznego PiS, zostały przedstawione w maju. Teraz mają trwać prace już nad konkretnymi projektami ustaw. Jako pierwsza do Sejmu ma trafić ustawa podatkowa - tak w każdym razie mówił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Wcześniej pojawiały się zapowiedzi, że ofensywa legislacyjna odbędzie się jesienią tego roku. 

Polski Ład składa się z dziesięciu obszarów. Są to: plan na zdrowie, uczciwa praca-godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia. Zmiany w podatkach, jakie niesie dotyczą m.in. zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych czy podniesienie pierwszego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. złotych. Zakłada również zwolnienie z podatku emerytur do 2500 złotych brutto miesięcznie.

Więcej o: