Nowy Polski Ład ma - według zapewnień rządu - dać korzyści 90 proc. emerytów i rencistów. Zmiany, jakie wprowadzi program PiS - jeśli oczywiście zostanie przyjęty do wdrożenia w życie - dokładają się do szeregu innych wprowadzanych w ostatnich latach zmian dotyczących emerytur. To może powodować poczucie zagubienia i chaosu. Widać to w niektórych pytaniach, jakie czytelnicy Gazeta.pl przesłali do naszej redakcji, a my zadaliśmy je ekspertowi.
"Moja mama jest osobą po 90-ce i ma I gr. inwalidzką. Do tej pory miała ulgi podatkowe m.in. na lekarstwa, wózek inwalidzki, przyrządy rehabilitacyjne itp. (w ciągu roku to kwoty naprawdę wysokie). Po zmianach tych ulg już nie będzie, a będzie podwyższona składka zdrowotna. Czyli mama straci na tym Nowym Ładzie. Co na to rząd?" - pisze nasz czytelnik.
Ekspert, z którym rozmawialiśmy, podkreśla, że w ogłoszonych zarysach Polskiego Ładu nie ma wzmianki na temat likwidacji ulg podatkowych tego typu. Zauważa jednak, że w systemie może być trudno się zorientować, bo nie jest on upraszczany, a wręcz przeciwnie:
- System jest coraz bardziej skomplikowany i my nie wiemy tak naprawdę, co będzie w Ładzie w tym zakresie. Wydaje się, że rząd robi jeden krok do przodu, trzy kroki wstecz w zakresie uproszczenia, czyli komplikuje system i pewne takie małe ulgi zostaną prawdopodobnie w nowych projektach - uważa prof. Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP, były minister finansów, a także były główny ekonomista ZUS. Zatem: ulga, o którą pyta czytelnik, nie zostanie zlikwidowana.
Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości, zniknie możliwość odpisania składki zdrowotnej od podatku, na czym zyskają pobierający niższe emerytury, stracą zaś ci o wyższych świadczeniach. Zmiana ta może negatywnie odbić się na osobach, które otrzymują 5000 tys. zł brutto emerytury - wyliczał "Dziennik Gazeta Prawna".
Cały program Q&A, w którym ekspert odpowiadał na pytania przysłane przez czytelników, można obejrzeć pod poniższym linkiem:
Ogólne założenia Polskiego Ładu, czyli programu gospodarczo-społecznego PiS, zostały przedstawione w maju. Teraz mają trwać prace już nad konkretnymi projektami ustaw. Jako pierwsza do Sejmu ma trafić ustawa podatkowa - tak w każdym razie mówił szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Wcześniej pojawiały się zapowiedzi, że ofensywa legislacyjna odbędzie się jesienią tego roku.
Polski Ład składa się z dziesięciu obszarów. Są to: plan na zdrowie, uczciwa praca-godna płaca, dekada rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia. Zmiany w podatkach, jakie niesie dotyczą m.in. zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych czy podniesienie pierwszego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. złotych. Zakłada również zwolnienie z podatku emerytur do 2500 złotych brutto miesięcznie.