Adam Glapiński zwycięża w konkursie, w którym sam był sędzią. Prezes NBP Bankowym Menedżerem Roku

"Gazeta Bankowa" tytuł Bankowego Menedżera Roku 2020 przyznała Adamowi Glapińskiemu, prezesowi NBP. Zaskakujące jest to, że prezes Glapiński zasiadał w kapitule, która przyznawała ten tytuł. Jednak w spółce Fratria, do której należy m.in. "Gazeta Bankowa", ale i inne prorządowe media, nie pierwszy raz zdarzyła się taka niezręczność przy wyborze laureatów konkursów.

W zeszłym tygodniu "Gazeta Bankowa" przyznała nagrody za 2020 rok. Jednym z laureatów był Adam Glapiński, prezes NBP, który zgarnął nagrodę specjalną Bankowego Menedżera Roku. Jak jednak zwraca uwagę wyborcza.biz, "Gazeta Bankowa" nawet nie ukrywa, że w Kapitule przyznającej tytuły zasiadał sam Glapiński, a troje innych członków kapituły wchodzi w skład Rady Polityki Pieniężnej, której przewodzi prezes NBP.

Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Adam Glapiński Bankowym Menedżerem Roku 2020

Naczelny "Gazety Bankowej", Maciej Wośko mówił o Glapińskim, że razem z innymi członkami rządu stanął do przemyślanej akcji ratunkowej. To dzięki temu Polska miałaby wracać szybko do stanu równowagi. 

- Mając w pamięci bezkompromisową obronę polskiego złotego, budowanie bezprecedensowych zasobów złota w skarbcach NBP, jasne, zrównoważone postępowanie banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej wobec rynkowych nacisków, a także błyskawiczną reakcję na potrzebę wsparcia gospodarki - Nagrodę Specjalną Redakcji „Gazety Bankowej" - Bankowy Menedżer Roku 2020 przyznajemy prof. Adamowi Glapińskiemu, prezesowi Narodowego Banku Polskiego - przemawiał Wośko. 

Zasługi przypisane w tej laudacji Glapińskiemu są nieco nadmiarowe. Hubert Orzechowski z "Gazety Wyborczej" zwraca uwagę, że złotego nie trzeba było bronić przed euro, którego jeszcze długi czas nie przyjmiemy. Kuriozalne jest też podkreślanie "obrony złotego" podczas gdy NBP w zeszłym roku osłabiał polską walutę

Jak tytuły należące do spółki Fratria przyznają nagrody

Specjalny tytuł dla Glapińskiego nie powinien jednak dziwić osób, które uważnie śledzą poczynania spółki Fratria, do której należy m.in. "Gazeta Bankowa", tygodnik "Sieci" czy portal wPolityce.pl. Na przykład w zeszłym roku Jacek Sasin otrzymał od Fratrii nagrodę za patriotyzm gospodarczy. Partnerami gali były przede wszystkim państwowe spółki, które Sasin nadzoruje jako minister aktywów państwowych. Wyborcza.pl natomiast przypomina, że Nagrodę "Człowieka Wolności" tygodnika "Sieci" od 2015 r. zdobywali kolejno: Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński, Julia Przyłębska, Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek. 

Zobacz wideo
Więcej o: