Islandia. Czterodniowy tydzień pracy okrzyknięty sukcesem. "To lekcja dla innych rządów"

Czterodniowy tydzień pracy w Islandii okazał się sukcesem. Pracownicy byli mniej zestresowani, a część z nich pracowała wydajniej. Kolejny taki eksperyment może odbyć się w Hiszpanii.
Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Islandia testowała czterodniowy tydzień pracy w latach 2015-2019. Eksperyment zlecony przez Radę Miasta Reykjavik i rząd objął łącznie ponad 2500 pracowników zatrudnionych m.in. w przedszkolach, domach opieki społecznej, szpitalach, biurach administracji państwowej i innych placówkach sektora publicznego.

Uczestnicy badania pracowali przez cztery dni w tygodniu, ale ich pensja nie uległa obniżeniu. Wymiar pracy był zwykle skracany z 40 godzin do 35-36 godzin tygodniowo.

Czterodniowy tydzień pracy zwiększył produktywność pracowników

Pilotaż krótszego tygodnia pracy okazał się przytłaczającym sukcesem - ogłosił Will Stronge, dyrektor ds. badań w brytyjskim think-tanku Autonomy. Pracownicy objęci eksperymentem byli tak samo lub bardziej produktywni. Jak sami przyznali, czterodniowy tydzień pracy zredukował u nich stres i zmniejszył ryzyko wypalenia zawodowego. Ponadto lepiej oceniali swój stan zdrowia oraz równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

- Wyniki badań zachęciły pracowników do renegocjacji zatrudnienia. (...) Eksperyment może być lekcją dla innych rządów - ocenił Will Stronge. Raport szczegółowo opisujący eksperyment można znaleźć TUTAJ.

Hiszpania planuje czterodniowy tydzień pracy dla wszystkich

Czterodniowy tydzień pracy znalazł się w centrum zainteresowania wielu firm i państw. Hiszpania jako pierwszy kraj na świecie chciałaby przeprowadzić taki eksperyment na poziomie ogólnokrajowym. Íñigo Errejón, szef partii Más País proponuje, aby rząd wspierał finansowo firmy, które zgodziłyby się wziąć udział w badaniu. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, korporacje już testowały lub dopiero zamierzają wypróbować czterodniowy tydzień pracy.

Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują, że poprawia ono produktywność, a także zwiększa kreatywność pracowników i obniża poziom stresu. Badania wykazują, że taki system pracy jest korzystny także dla klimatu. Z raportu organizacji Platform London wynika, że Wielka Brytania mogłaby w ten sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 20 proc.

Więcej o: