USA. Firmy testują czterodniowy tydzień pracy. "To jak dar niebios"

Amerykańskie korporacje eksperymentują z czterodniowym tygodniem pracy. Pracownicy otrzymują dodatkowy dzień wolny, dzięki czemu pracują wydajniej. Jak się okazuje, taki system pracy jest również korzystny dla środowiska.
Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Pomysł skrócenia tygodnia pracy do 32 godzin staje się coraz bardziej popularny w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych kolejne firmy zainteresowały się takim rozwiązaniem. Część z nich już testuje czterodniowy tydzień pracy, a inne rozpoczną własne eksperymenty w niedalekiej przyszłości.

Sebastian Chwałek (po lewej) został wiceprezesem zarządu Polskiej Grupy ZbrojeniowejZaufani Błaszczaka zarabiają w spółkach SP nawet 80-60 tys. zł miesięcznie

Czterodniowy tydzień pracy zwiększa produktywność pracowników

Japoński oddział Microsoftu skrócił czas pracy w sierpniu 2019 r., czyli jeszcze przed wybuchem pandemii. Ten nietypowy eksperyment objął 2,3 tys. pracowników. Efekt? Ich produktywność wzrosła o około 40 proc. - informuje gazeta "Japan Times". Około 92 proc. pracowników pozytywnie oceniło czterodniowy tydzień pracy.

Na podobny ruch zdecydowała się firma Buffer. Producent oprogramowania do zarządzania kanałami w social mediach ogłosił w połowie 2020 r., że 89 pracowników będzie pracować przez cztery dni w tygodniu do końca 2020 r. Ich pensja nie została zmniejszona. Według zarządu firmy, pracownicy objęci eksperymentem pracowali wydajniej i byli bardziej zadowoleni ze swojej pracy. - To było dla nas jak dar niebios - powiedział w rozmowie z magazynem "The Atlantic" Essence Muhammad, pracownik ds. obsługi klienta w firmie Buffer.

Czterodniowy tydzień pracy zostanie wkrótce przetestowany przez anglojęzyczną platformę crowdfundingową Kickstarter - donosi serwis Axios. Eksperyment ma ruszyć na początku 2022 r., jednak nie wiadomo, jak długo potrwa i ilu pracowników zostanie nim objętych.

Wejście na targi MWC 2021 w BarcelonieBarcelona w objęciach pandemicznych obostrzeń

Rząd Hiszpanii planuje czterodniowy tydzień pracy dla wszystkich

Skróceniem tygodniowego czasu pracy interesują się nie tylko poszczególne firmy, ale też całe państwa. Hiszpania jako pierwszy kraj na świecie chciałby przeprowadzić taki test na poziomie ogólnokrajowym. Pomysł co prawda wyszedł ze strony małej, lewicowej partii Más País, która pod koniec stycznia zgłosiła do parlamentu projekt ustawy w tej sprawie, jednak hiszpański rząd wstępnie przystał na tę propozycję. Íñigo Errejón, szef partii Más País przedstawił plan, według którego rząd miałby oferować wsparcie dla firm, które zgodziłyby się przystąpić do trzyletniego eksperymentu. Obecnie trwają rozmowy nad szczegółami projektu.

Według zwolenników czterodniowego tygodnia pracy, rozwiązanie to nie tylko poprawia produktywność, ale też zwiększa kreatywność pracowników i obniża poziom stresu. Badania wykazują, że taki system pracy jest korzystny także dla klimatu. Z raportu organizacji Platform London wynika, że Wielka Brytania mogłaby w ten sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 20 proc.

Więcej o: