Netto przejmuje Tesco i likwiduje 40 sklepów. Pracę straci 2,5 tys. osób

Netto uruchomiło już pierwsze swoje sklepy w miejsce znikającego z polski Tesco. W wyniku przejęcia zamknięte zostanie 40 lokali. W związku z tym zwolnienia grupowe mają objąć nawet 2,5 tys. osób.

W marcu oficjalnie dowiedzieliśmy się, że Netto przejmuje sklepy sieci Tesco. Brytyjska marka wycofuje się bowiem z polskiego rynku. Pierwsze Netto zastąpiły Tesco pod koniec maja. Duńska sieć zapewniała, że będzie starała się zatrudniać w swoich sklepach głównie pracowników Tesco. Nie udało się jednak utrzymać wszystkich miejsc pracy. 

Zwolnienia grupowe po przejęciu Tesco przez Netto

Zwolnienie mają dotknąć maksymalnie 2249 osób ze stanowisk podstawowych oraz do 300 osób na stanowiskach kierowniczych. Cały proces ma zostać zamknięty do końca marca 2022 roku - wynika z informacji podanych przez NSZZ Solidarność Tesco. 

Zwolnienia związane są ze zmianami struktur organizacyjnych oraz dostosowaniem do nowego modelu operacyjnego. Najpewniej jednak najwięcej stanowisk zostanie zlikwidowanych ze względu na zamknięcie aż 40 sklepów byłego Tesco.  

Netto zaoferuje zwolnionym pracę na innych stanowiskach

Pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi ma zostać zaproponowane, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku/w innych jednostkach firmy. Jeśli to będzie niemożliwe, pracownikom zostanie zaoferowane zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowę o pracę. Pracownikom, którzy nie przyjmą propozycji rozwiązania umów o pracę za porozumieniem stron, wręczane będą wypowiedzenia umów o pracę. 

Ponadto Netto zapowiedziało, że pracownik objętym zwolnieniami grupowymi zostanie zaoferowanie wsparcie w postaci:

  • pakietów informacyjno-doradczych,
  • spotkań informacyjno-doradczych,
  • doradztwa telefonicznego,
  • szkoleń na platformie e-learningowej.

Netto to sieć handlowa, która jest obecna na polskim rynku od ponad 25 lat. Pod marką Netto działa ok. 1100 dyskontów w Danii, Niemczech i Polsce, z czego ok. 400 sklepów w Polsce. Sieć zatrudnia ponad 5,5 tys. osób. 

Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej
Więcej o: