Praca zdalna a upał. Czy pracodawca musi zapewnić wiatrak i napoje?

Kolejna fala upałów może być wycieńczająca dla osób pracujących zdalnie, które w domu nie mają klimatyzacji. Czy pracodawca ma w takiej sytuacji obowiązek zapewnić wiatrak lub napoje?

Praca zdalna w trakcie pandemii zyskała na popularności. Mimo tego w 2020 roku w ten sposób pracowało jedynie 9 proc. Polaków. Mniej niż można byłoby się spodziewać, ale to wciąż rzesza ludzi, około 1,7 mln osób. Wszystkim im może teraz doskwierać fala upałów. Money.pl postanowił zadać prawnikom pytanie - jakie obowiązki ma pracodawca w gorące dni?

Upały a praca zdalna. Obowiązki pracodawcy

Kodeks pracy w przypadku pełnoletnich pracowników reguluje jedynie minimalną temperaturę w miejscu pracy - nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Przepisy maksymalną temperaturę przewidują tylko dla młodocianych pracowników między 16. a 18. rokiem życia - mogą oni pracować w temperaturze maksymalnie 30 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza na poziomie 65 proc. Ponadto, gdy temperatura przekroczy 28 stopni Celsjusza, pracodawca każdemu musi zapewnić dostęp do napojów, niezależnie od wieku zatrudnionych.

Prawnicy jednak nie zgadzają się w sprawie tego, czy te same zasady obowiązują w pracy zdalnej. Radca Prawny Michał Szczepanek uważa, że nie, bo nie reguluje tego ustawa covidowa z 2 marca 2020 roku. Inne zdanie ma jednak Alicja Wasielewska, partnerka w Kancelarii Walczak & Wasielewska Adwokaci. 

W czasie pracy zdalnej obowiązują przepisy Kodeksu pracy i aktów wykonawczych, które nie odnoszą się stricte do pracy wykonywanej w zakładzie pracy, w tym zasady dotyczące ogólnej odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo i higienę pracy. Pracodawca ma zatem obowiązek zadbać o to, aby pracownik mógł wykonywać swoją pracę w bezpiecznych warunkach

- uważa Wasielewska. 

Dodaje, że nie wszystkie przepisy BHP stosują się do pracy zdalnej, choćby te o stanie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Mimo tego zdaniem ekspertki pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracownika. Dlatego zatrudnieni mogą się domagać np. wiatraka do chłodzenia pomieszczenia, w którym pracują. 

Praca zdalna wciąż nie jest regulowana ustawą

Problemy z interpretacją wynikają z braku jasnych przepisów dotyczących pracy zdalnej. Na te jeszcze poczekamy. W marcu z nieoficjalnych doniesień wynikało, że ustawa regulująca pracę zdalną pojawi się dopiero po zakończeniu pandemii. 

Zobacz wideo Nieoczywiste korzyści płynące z bankowości internetowej
Więcej o: