Lek o nazwie CDCA-Leadiant stosowany jest przez pacjentów cierpiących na ksantomatozę mózgowo-ścięgnistą (CTX) - rzadką chorobę metaboliczną. Lek musi być przez nich przyjmowany do końca życia.
Od 2008 r. jego produkcją zajmuje się włoska firma Leadiant. Początkowo opakowanie zawierające 100 kapsułek kosztowało 46 euro, jednak cena tego leku była stopniowo podwyższana, a w 2019 r. sięgnęła aż 14 tys. euro.
Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM) uznał 19 lipca, że od czerwca 2017 r. do grudnia 2019 r. firma Leadiant cieszyła się dominującą pozycją w Holandii w zakresie leków na bazie kwasu chenodeoksycholowego do leczenia CTX. W tym okresie holenderscy pacjenci nie mieli żadnej alternatywy dla leku CDCA-Leadiant produkowanego przez włoską firmę.
Firma Leadiant podnosząc cenę leku "nadużyła swojej dominującej pozycji i naruszyła zasady konkurencji" - czytamy w komunikacie prasowym holenderskiego Urzędu ds. Konsumentów i Rynków. ACM nałożył na włoską firmę farmaceutyczną grzywnę w wysokości 19 569 500 euro. Leadiant może wnieść odwołanie od decyzji urzędu.
Włoska firma chciała uzgodnić niższą cenę w negocjacjach z ubezpieczycielami zdrowotnymi oraz holenderskim ministerstwem zdrowia, opieki społecznej i sportu (VWS). W opinii urzędu, na włoskiej firmie ciążył jednak szczególny obowiązek aktywnego i skutecznego prowadzenia negocjacji z uwagi na jej dominującą pozycję na holenderskim rynku. Leadiant za mało zrobił w tej kwestii - czytamy w komunikacie.
"Producenci leków, którzy wprowadzają na rynek niedrogie innowacyjne leki, wnoszą istotny wkład w społeczeństwo, na którym mogą również zarabiać" - powiedział Martijn Snoep, cytowany w komunikacie prasowym prezes ACM. "W tej sytuacji widzimy jednak coś zupełnie innego. Leadiant wprowadził ogromną podwyżkę ceny leku, który był obecny od lat. Tutaj w ogóle nie ma innowacji. Uważamy to za bardzo poważne naruszenie" - dodał.