Wielka Brytania. "Pingdemia" zatrzymała w domach 600 tys. osób. Sklepy przestają działać

- Podczas pandemii utrzymaliśmy wszystkie sklepy otwarte, ale teraz musimy zamknąć kilka i ograniczyć działanie innych. Tak o konsekwencjach największej od początku roku fali samoizolacji mówi jeden z przedsiębiorców. Wielka Brytania znów musi zamykać sklepy. Przez brak pracowników.

Wielka Brytania zmaga się z falą masowej samoizolacji. To zjawisko, które na Wyspach określane jest jako pingdemia (pingdemic, od słowa ping, jakim określa się dźwięk, który wysyła rządowa aplikacja, kiedy wzywa kogoś do niewychodzenia z domu). 

AntyCovid Expo w Krakowie ARP odpowiada na artykuł "Maseczkowy szmelc za 258 mln zł"

Wielka Brytania. Puste półki i zamknięte sklepy. Nie ma komu rozładować towaru

W ostatnim tygodniu rządowe ostrzeżenie rozbrzmiało w kieszeniach ponad 600 tys. osób. To spory wzrost, wynoszący 60 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Równocześnie to największy wzrost liczby samoizalacji na Wyspach od stycznia. 

Tak wielka skala samoizolacji przełożyła się na realne problemy wielu sklepów. Klientów znów zaczęły straszyć puste półki. 

Podczas pandemii utrzymaliśmy wszystkie sklepy otwarte, ale teraz musimy zamknąć kilka i ograniczyć działanie innych

- mówi w rozmowie z BBC dyrektor jednej z firm handlujących mrożoną żywnością. Tylko w przypadku jednej firmy wskaźnik samoizolacji wśród pracowników osiągnął 3 proc., co przełożyło się na konieczność pozostania w domu kilkudziesięciu osób.

Problemy dotyczą też firm transportowych, które zgłaszają niedobór kierowców. Pracować nie mogą również dostawcy paliw. Jedna z największych sieci działających na Wyspach przyznaje, że musiała już zamknąć kilka placówek. 

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Cytowany przez agencję AFP przewodniczący Federacji Przemysłu Brytyjskiego ostrzegł, że firmy wyczerpały awaryjne scenariusze. W ciągu najbliższych dni grozi im konieczność wstrzymania działalności. 

Wielka Brytania złagodziła restrykcje. Masowy wzrost liczby chorych

Masowe wezwania do samoizolacji wiążą się z równie masową falą zachorowań. Od czasu złagodzenia restrykcji, które rząd ogłosił w poniedziałek 19 lipca, dziennie pojawia się 50 tys. nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. 

Wzrost nie jest zaskoczeniem dla rządu. Minister zdrowia Sajid Javid powiedział w zeszłym tygodniu w Izbie Gmin, że w dalszej części lata liczba zakażeń może dojść do 100 tys. dziennie. Stwierdził jednak, że z uwagi na sukces programu szczepień, liczba zachorowań nie przełoży się na nadmierną presja na służbę zdrowia. "Szczepienia stworzyły mur ochronny, który oznacza, że możemy wytrzymać letnią falę" - stwierdził. 

. Program szczepień niknie w oczach. Wkrótce rząd 'odtrąbi' sukces?

Więcej o: