Polski Ład. Miało być 10 ustaw w 100 dni. Jedna trzecia czasu minęła. Ale rząd się nie spieszy

2 czerwca premier Mateusz Morawiecki obiecał, że rząd w ciągu 100 dni przyjmie 10 projektów w ramach programu Polski Ład. Zegar tyka, a liczba ustaw, które znalazły się w Sejmie lub konsultacjach sugeruje, że rząd będzie musiał się spieszyć, by dotrzymać słowa.

Równo trzy tygodnie temu, 2 czerwca, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że Polski Ład zostanie przyjęty bardzo szybko. 10 kluczowych dla projektu PiS ustaw miało zostać przyjętych w 100 dni. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opracowała nawet grafikę opisującą, jakie zmiany wprowadzi Ład.

Po raz kolejny okazało się jednak, że przygotowanie slajdów jest łatwiejsze od wdrożenia ich treści w życie. Minęła bowiem jedna trzecia czasu, którą założył rząd na uchwalenie przepisów, a podpisany przez prezydenta nie został jeszcze żaden. Liczba projektów, którymi zajmuje się Sejm jest skromna - chodzi o dwie ustawy dotyczące ochrony zdrowia i samorządów. 

Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu Polski Ład się sypie? Kaczyński rusza w Polskę, by go ratować

Polski Ład miał się składać z 10 ustaw. Dwie są w Sejmie

Kolejne dwie regulacje są już w fazie konsultacji. To "12 tys. zł na dziecko" i "dom bez zezwolenia". Oba rozwiązania nie są jednak rewolucją, którą rząd obiecywał wszystkim Polakom. Dodatkowe pieniądze trafią bowiem do rodziców małych dzieci (od 12. do 36. miesiąca życia). Budowa domu bez zezwolenia, która na początku brzmiała jak prawdziwa rewolucja, ale to się raczej nie uda. Wszystko przez bezwzględny wymóg dotyczący powierzchni działki, na której można taką nieruchomość budować. Musi mieć bowiem 1000 m.kw., co oznacza, że na inwestycję będzie stać nielicznych. 

Zobacz wideo Czy "Polski Ład" zakończy kryzys w Zjednoczonej Prawicy?

Polski Ład rewolucją podatkową. Szczegóły wciąż nieznane

Najważniejsze zmiany, które wprowadzić ma Polski Ład, dotyczą podatków. I tu rząd ma najwięcej problemów. Z jednej strony przekonuje bowiem, że na zmianie skorzysta większość Polaków, a jeśli nawet nie skorzysta, to nie straci. Rząd twierdzi, że za reformę dla 90 proc. obywateli zapłaci jedynie kilka procent najbogatszych.

Jarosław Gowin obawia się, że Polski Ład uderzy w przedsiębiorców. Wicepremier nie chce zgodzić się na podniesienie kosztów działalności. Dlatego też ustawa podatkowa, która miała być przegłosowana jako jedna z pierwszych, wróci pod obrady Sejmu dopiero po wakacjach.

"10 projektów na 100 dni"

Co rząd obiecuje Polakom w ramach Polskiego Ładu? Przede wszystkim podniesienie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tys. Zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. A co z pozostałymi obietnicami? 

Emerytura bez podatku do 2,5 tysiąca złotych od 1 stycznia 2022 roku. - To dla emerytów, którzy są tą naszą najstarszą częścią społeczeństwem. Naszym skarbem, nasi mamy, nasi ojcowie, dziadkowie i babcie, którym jesteśmy winni wdzięczność - wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Zniesienie limitów do specjalistów - najpierw ma dotyczyć dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Wejście w życie zakładane jest na drugą połowę 2021 roku.

7 proc. PKB na zdrowie - szczegóły mają być przedstawione w najbliższym czasie.

Mieszkanie bez wkładu własnego. - Godne mieszkanie i lokum dla polskich rodzin w ciągu dekady - przekonywał premier. Punkt ten ma zacząć obowiązywać w IV kwartale 2021 roku.

Dom do 70 metrów kwadratowych bez formalności. Zmiana ma wejść w życie w IV kwartale 2021 roku. - Bez specjalnych zezwoleń, bez książki budowy, bez kierownika budowy, tylko na zgłoszenie - wyjaśniał szef rządu.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - wsparcie dla rodzin na drugie i kolejne dziecko w wysokości 12 tys. zł na każde dziecko. Wejście w życie planowane jest na 1 stycznia 2022 roku. 

Program Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu - dotacje dla gmin i powiatów na cele inwestycyjne. Wejście w życie w trzecim kwartale 2021 roku.

Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia bezpośredniej sprzedaży przez rolników - zwiększenie stawki dopłat za paliwo do 110 złotych za jeden hektar czy uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Wejście w życie zapowiadane jest na IV kwartał 2021 roku.

Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce - w średnich i małych polskich miastach. Wejście w życie zakładane jest w IV kwartale 2021 roku.

Nowy Polski Ład - prezentuje Jarosław Kaczyński, prezes PiS Polski Ład opóźniony, powodem "zgrzyty" w obozie władzy. Kiedy trafi do Sejmu?

Posłuchaj podcastu Odc. 2: Afera mailowa wstrząsnęła Polską. Ile jeszcze nie wiemy?
Więcej o: