Nasza Klasa znika z sieci. "Nauczyła Polaków korzystać z serwisów społecznościowych"

Portal Nasza Klasa przestaje istnieć. Po 15 latach działalności zdecydowano o zamknięciu polskiego serwisu społecznościowego, który już od dawna mocno tracił na popularności. Jego wkładu w rozwój mediów społecznościowych w naszym kraju nie da się jednak przecenić.
Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]

Portal społecznościowy Nasza Klasa powstał w listopadzie 2006 roku. Po 15 latach działalności serwis zakończy ją w nocy z 27 na 28 lipca 2021 roku.

Ostatnie godziny Naszej Klasy. Co zrobić, żeby nie stracić zdjęć i kontaktów?

Jak pisze "Rzeczpospolita", mimo że serwis NK.pl zostanie we wtorek zamknięty, sam adres pozostanie aktywny, pozostanie na nim informacja o zamknięciu. Kierownik Komunikacji Zewnętrznej w Ringier Axel Springer Polska podkreślił także, że koncern jest "wciąż otwarty na propozycje dotyczące marki".

A co z grami, w które można było grać na platformie? Okazuje się, że właściciel portalu umożliwia dalsze korzystanie z tytułów takich jak: "Royal Story", "Na Ryby", "Wiejskie Życie", "Goodgame Empire" oraz "Goodgame Big Farm" w serwisie Gameplanet. "Posługiwanie się wewnętrzną usługą serwisu NK.pl Eurogąbki na platformie Gameplanet nie będzie możliwe" - zaznacza jednak administrator. Niewykorzystane środki z usług płatnych serwisu można jednak odzyskać, składając wniosek o ich zwrot do 27 lipca.

Administrator zapewnia także, że wraz z zamknięciem serwisu, dane osobowe użytkowników zostaną trwale usunięte. Jeżeli jednak na portalu znajduje się coś, co chcielibyście zatrzymać, do północy 27 lipca musicie te dane zarchiwizować. 

Donal Trump w Bedminster ogłosił pozew przeciwko Twitterowi, Google i Facebookowi Donald Trump pozywa Twittera, Facebooka oraz Google'a za "shadow banning"

Fenomen Naszej Klasy. Nauczyła Polaków, "z czym się je te całe media społecznościowe"

Zdaniem socjolożki internetu Marty Klimowicz "Nasza Klasa nauczyła bardzo wiele osób w Polsce korzystać z serwisów społecznościowych". Możliwość sprawdzenia, co słychać u dawnych kolegów ze szkoły okazała się dla Polaków bardzo kusząca. Do serwisu dołączali użytkownicy w różnym wieku, z różnych grup społecznych. - To, że dzisiaj na Facebooku jest tak dużo osób, może po części być zasługą właśnie Naszej Klasy. Te osoby nauczyły się na Naszej Klasie, z czym się je te całe media społecznościowe - powiedziała Klimowicz portalowi Spider's Web.

Facebook (zdjęcie ilustracyjne) Jak usunąć konto na FB? Poradnik, jak pozbyć się profilu z Facebooka

Nasza Klasa znika po 15 latach. W ostatnich latach coraz bardziej traciła na popularności

11 listopada 2006 roku Maciej Popowicz, student informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim, utworzył wraz z Pawłem Olchawą, Michałem Bartoszkiewiczem i Łukaszem Adzińskim portal nasza-klasa.pl. Trzy miesiące po uruchomieniu liczba użytkowników przekroczyła 100 tys. i ciągle rosła. Lata świetności portalu przypadły na lata 2008-2011.

Do 2010 roku serwis plasował się na liście 10 najpopularniejszych stron w Polsce. W czerwcu 2010 roku zdecydowano się na zmianę nazwy na NK.pl, co wiązało się także z akceptacją nowego regulaminu - sprawę opisywała wówczas "Wyborcza". Dalsze korzystanie z portalu wymagało między innymi zgody na przetwarzanie danych, w tym wizerunku, między innymi w celach "reklamowych spółki i jej kontrahentów, a także poza serwisem".

Zmiany te nie spodobały się użytkownikom. O ile w 2010 roku na portalu zarejestrowanych było około 14 milionów kont, we wrześniu 2012 roku wynik ten spadł do około dziewięciu - informowały wówczas wirtualnemedia.pl. Portal stopniowo zaczynał być coraz bardziej wypierany przez międzynarodowego Facebooka, którego polska wersja pojawiła się w 2008 roku. W 2015 roku Naszą Klasę przejął koncern Ringier Axel Springer Polska. Od stycznia do listopada tego roku liczba użytkowników spadła z trzech do dwóch milionów.

Więcej o: