Imigranci zapłacą niższy PIT niż Polacy. Cudzoziemcy skorzystają na Polskim Ładzie

Dzięki ulgom zaproponowanym w Polskim Ładzie, imigranci w pierwszym roku po przeprowadzce do Polski zapłacą o połowę niższy PIT niż Polacy. To tzw. ulga na powrót, na której skorzystają także cudzoziemcy.

Projekt zawarty w Polskim Ładzie zakłada niższe podatki dla imigrantów przez cztery lata od przeprowadzki do Polski. Projektowana ulga (art. 27h w ustawie o PIT) jest skierowana do osób, które:

 • przed zamieszkaniem w Polsce przez co najmniej trzy lata mieszkały za granicą,
 • udokumentują ten trzyletni okres certyfikatem rezydencji ze swojego kraju (np. z Wielkiej Brytanii, Ukrainy),
 • po przeprowadzeniu się do Polski będą tu mieszkać przez pełne cztery lata,
 • w Polsce będą płacić podatki od całości swoich dochodów (przychodów),
 • będą uzyskiwały w Polsce dochody z następujących źródeł przychodów: umowa o pracę, działalność wykonywana osobiście, działalność gospodarcza, prawa majątkowe w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych.
Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]

 "Ulga na przyjazd"

Jak przyznał Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy i partner w GLC w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" to bardziej ulga na przyjazd niż powrót, bo z nowych przepisów będzie mógł skorzystać na równi Polak, który wcześniej z dowolnych przyczyn wyjechał z kraju, jak i obcokrajowiec, który nigdy wcześniej w Polsce nie mieszkał.

Jarosław Gowin po raz kolejny skrytykował Polski ŁadGowin znów uderza w Polski Ład. "Koszty przerzucane na przedsiębiorców"

- Proponowane zmiany, nawet jeżeli faktycznie sprowadzą nie rezydentów na jakiś czas do polskiego systemu podatkowego, są po prostu krzywdzące i niesprawiedliwe dla aktualnych podatników - dodał prawnik.

Ulga ma polegać na odliczeniu:

 • w pierwszym roku (bazowym) - połowy podatku należnego za rok bazowy,
 • w drugim roku - połowy podatku obliczonego za pierwszy rok stosowania ulgi,
 • w trzecim roku - połowy podatku należnego obliczonego za drugi rok stosowania ulgi,
 • w czwartym roku - połowy podatku należnego obliczonego za trzeci rok stosowania ulgi.

Jeżeli podatnik zmienił rezydencję podatkową w 2021 r., to odliczenie będzie mógł stosować, rozliczając podatek:

 • za lata: 2022, 2023, 2024, 2025, zakładając, że rokiem bazowym podatnika będzie rok zmiany rezydencji, czyli rok 2021, albo
 • za lata: 2023, 2024, 2025 i 2026, jeżeli rokiem bazowym będzie rok następujący po roku zmiany rezydencji, czyli rok 2022.

 Jak w praktyce będzie wyglądało stosowanie ulgi?

"DGP" wyjaśnił stosowanie ulgi w praktyce na przykładzie przygotowanym przez doradcę podatkowego Rafała Frączyka z Crido.

Dorzynanie klasy średniej? Dorzynanie klasy średniej? "Rząd obniża podatki, a krzyk jest taki, jakby podwyższał"

Załóżmy, że obywatel Wielkiej Brytanii lub Ukrainy przeniesie się w 2022 r. do Polski i stanie się polskim rezydentem podatkowym.

W 2022 r. uzyska dochód, który powinien zostać opodatkowany np. według skali podatkowej PIT (czyli stawek 17 i 32 proc.). Jeśli więc w 2022 r. uzyska on w Polsce 50 tys. zł dochodu, to - zgodnie z obecnymi przepisami - musiałby zapłacić ok. 8 tys. zł (dokładnie 7974,88 zł - podatek należny), zakładając, że nie korzysta z żadnych ulg i odliczeń. Jeśli przyjmie 2022 r. za bazowy, to z ulgi skorzysta od 2023 r.

W 2023 r. będzie mógł więc odliczyć od podatku połowę PIT należnego za rok bazowy. Załóżmy, że przesiedleniec uzyska dochód, od którego musiałby zapłacić na zasadach ogólnych 20 tys. zł podatku dochodowego. Dzięki uldze będzie mógł odjąć 4 tys. zł (czyli połowę PIT należnego za rok bazowy). W efekcie za 2023 r. zapłaci 16 tys. zł PIT. Tyle wyniesie jego podatek należny po skorzystaniu z ulgi.

Ulga na dziecko, zdjęcie ilustracyjnePolski Ład i ulga na dziecko. Będzie zmiana dla rodziców po rozwodzie

W związku z tym w 2024 r. do odliczenia pozostanie 50 proc. podatku należnego za pierwszy rok, czyli 8 tys. zł. Jeśli przesiedleniec w 2024 r. uzyska dochód, od którego musiałby zapłacić na zasadach ogólnych 30 tys. zł podatku dochodowego, to podatek należny wyniesie 22 tys. zł.

Idąc dalej, w trzecim roku do odliczenia będzie miał kwotę 11 tys. zł.

.'Epokowa przemiana' w Polsce. Stajemy się krajem imigranckim

Więcej o: