Przedsiębiorca nie może odmówić płatności gotówką. Sejm uchwalił nowe przepisy

Sprzedawca nie będzie już mógł odmówić przyjęcia zapłaty w formie gotówkowej - to główne założenie prezydenckiej ustawy, która została uchwalona w środę przez Sejm. Zmiany mają pomóc 4,5 miliona osób, które nie korzystają na co dzień z płatności bezgotówkowych.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych to inicjatywa ustawodawcza prezydenta Andrzeja Dudy. O zmianę w prawie wystąpił do prezydenta prezes Narodowego Banku Polskiego. Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało 436 posłów, nikt nie był przeciw. Wstrzymało się siedmiu parlamentarzystów Polski 2050. 

Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Płatność gotówką musi zostać przyjęta. Sejm uchwalił nowy obowiązek

- Mówimy o takiej sytuacji, kiedy do tej pory przedsiębiorca przyjmował wyłącznie zapłatę w formie bezgotówkowej i ta zmiana prawa skutkuje tym, że akceptant nie może odmówić przyjęcia zapłaty (gotówkowej - red.) od konsumenta. Mówimy tutaj o 4,5 milionach obywateli, którzy dzisiaj nie korzystają z bezgotówkowych instrumentów płatniczych - powiedział doradca prezydenta Paweł Mucha w Programie I Polskiego Radia. 

Komisja Nadzoru Finansowego KNF ostrzega przed oszustami. Uwaga na te trzy podmioty

Mucha powiedział, że w obecnym systemie prawnym znajduje się luka, która pozwala na wykluczenie społeczne. W ocenie projektodawców, wskazując akceptowane sposoby płatności, należy mieć na uwadze zwyczaje płatnicze społeczeństwa oraz potrzebę równego dostępu wszystkich grup społecznych do preferowanych przez nie form płatności, w tym płatności gotówkowych. 

Nowelizacja zakłada, że przedsiębiorca nie może nakładać ani pobierać dodatkowych opłat za dokonywanie płatności w formie gotówkowej. Zakazane będzie również różnicowanie cen w zależności od formy płatności.  

"Płatność tylko kartą!" wciąż w internecie i na imprezach masowych 

Obowiązek przyjęcia płatności w formie gotówkowej nie będzie bezwzględny. W ustawie przewidziano kilka wyjątków. Jeden z nich wprowadzono podczas prac podkomisji stałej ds. instytucji finansowych. Obowiązek przyjęcia płatności gotówkowej nie będzie obowiązywał: 

  • w działalności prowadzonej w Internecie,
  • w miejscu prowadzenia działalności bez obecności personelu, 
  • w trakcie imprezy masowej.

Przepis nie będzie miał zastosowania również do sytuacji, gdy jednorazowa transakcja, bez względu na wynikającą z niej liczbę płatności, będzie równa lub większa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w III kwartale roku poprzedniego (ogłasza je prezes Głównego Urzędu Statystycznego). Obecnie to 5370,64 zł. 

W ostatnim miesiącu nowe zakażenia koronawirusem łapali najczęściej ludzie z najmniej wyszczepionych grup wiekowych To młodzi spychają nas w przepaść ws. szczepień. Dane są jednoznaczne

Więcej o: