Morawiecki: Program 500 plus nie spełnił naszych oczekiwań proludnościowych

Mateusz Morawiecki, przybliżając tzw. program 1000 plus, przyznał, że program 500 plus nie spełnił oczekiwań demograficznych. - Nie spełnił naszych oczekiwań proludnościowych, ale spełnił nasze oczekiwania społeczne - przyznał premier podczas spotkania w gminie Zakrzewo.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości w ostatnim czasie odbywają w całej Polsce spotkania, na których promują Polski Ład. W czwartek premier Mateusz Morawiecki pojawił się w gminie Zakrzewo. Opowiadał tam między innymi o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. To tzw.  1000 plus, które rząd zatwierdził w miniony wtorek. 

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Morawiecki o 500 plus

Gdy w 2016 r. PiS wprowadzał program "Rodzina 500 plus" określano go przede wszystkim jako program demograficzny, który ma zwiększyć przyrost naturalny. Wiadome jest już jednak, że tego zadania nie udało się zrealizować, a deficyt demograficzny jest największy od czasów II wojny światowej. 

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami gminy Zakrzewo przyznał, że w tym zakresie nie spełnił on oczekiwań. 

W Polskim Ładzie mamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który ma właśnie jeszcze raz spróbować, kolejny raz, nie poddajemy się, bo 500 plus było taką próbą, jest cały czas taką próbą i myślę, że wszyscy państwo się zgodzicie, że bez tego byłoby jeszcze gorzej
[Program 500 plus -red.] Nie spełnił naszych oczekiwań proludnościowych, ale spełnił nasze oczekiwania społeczne. Bo nie ma już tak wiele ubóstwa, kupowania w sklepach na zeszyt, na kredyt. Dzisiaj łatwiej jest trochę związać koniec z końcem, planować życie w gminie, w powiecie, w rodzinie, w gospodarstwie

- stwierdził premier Mateusz Morawiecki cytowany przez portal 300polityka.pl.

500 plus zmniejszyło ubóstwo

Drugim celem 500 plus było zmniejszenie ubóstwa. Dane potwierdzają, że program rzeczywiście spełnił to założenie, a ubóstwo wśród dzieci zmniejszyło się o połowę. Niestety ostatnio przez pandemię odsetek ten znów wzrósł.

Dane GUS wskazują, że w 2020 r. poniżej minimum egzystencji żyło 5,9 proc. dzieci i młodzieży w wieku 0-17 lat. To drugi najwyższy wskaźnik w ostatnich pięciu latach (tylko w 2018 r. wyniósł 6 proc.). Przekładając procenty na liczby, w 2020 r. poniżej minimum egzystencji żyło blisko 400 tys. dzieci i młodzieży, o ponad 90 tys. więcej niż rok wcześniej.

Niedawno Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że program 500 plus kosztował państwo polskie dotąd 156 mld zł. 

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek o 500 plus można złożyć w urzędzie gminy, przez portal emp@tia, bankowość internetową, ePUAP lub przez PUE ZUS. To jednak ostatni rok, gdy to możliwe. Najpewniej od początku 2022 roku wypłatę świadczenie przejmie ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie przez internet. 

Więcej o: