Bon turystyczny. Można nim płacić również po wakacjach. Jak go uruchomić?

Bon turystyczny można przeznaczyć na podróże w granicach Polski. Z bonu można korzystać również po wakacjach. W jakich miejscach można użyć bonu? Jak go uruchomić? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny to 500 zł, które przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 500 zł, czyli łącznie jest to 1000 zł. Kwotę można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce. Przypominamy, że bon turystyczny można wykorzystać również po wakacjach. Mamy na to czas do 31 marca 2022 r.

seniorzy, bon turystyczny. Zdjęcie ilustracyjneBon turystyczny dla emerytów. Czy Sejm nie chce przyjąć tej ustawy?

Bon turystyczny. Aktywowano prawie 3 mln bonów

Jak poinformował ZUS, który jest odpowiedzialny za obsługę tego programu, Polacy aktywowali niemal 3 mln bonów turystycznych o wartości ponad 2,6 mld zł. Do płatności wykorzystano 2,6 mln bonów na łączną kwotę prawie 1,7 mld zł.

Bon turystyczny. Gdzie można go zrealizować?

Planując urlop, koniecznie sprawdź, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą dostępną na stronie. Nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie honorują bonu turystycznego. Aby upewnić się, że transakcja będzie możliwa, należy wejść na stronę https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow i wpisać odpowiednie miasto, lub nazwę hotelu, czy ośrodka.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest bardzo wiele. Wśród nich m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Wakacje 2020. Plaże na Półwyspie HelskimBon turystyczny na kolejne lata? To możliwe

Bon turystyczny. Jak z niego skorzystać?

Bon turystyczny to w zasadzie 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod ten można wygenerować w systemie teleinformatycznym, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Warto sprawdzić, kto jest uprawniony do bonu, bo tylko na ich koncie można wygenerować kod. Jeśli to nie pomaga, warto złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu.

Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Więcej o: