Bon turystyczny dla emerytów. "Tak potrzebna ustawa dla seniorów jest wciąż nieprzyjęta przez Sejm"

Bon turystyczny dla emerytów został przyjęty przez Senat już w czerwcu. Od tego czasu dodatkowe 500 złotych na wakacje dla seniorów nie zostało omówione w Sejmie. Ustawy nie ma też w rozkładzie na kolejne posiedzenie.

Bon turystyczny okazał się dużym sukcesem, który stymulował gospodarkę i sektor turystyczny w okresie kryzysu pandemicznego. Już przed rokiem Senat zaproponował rozszerzenie go także na seniorów, ale wtedy propozycję odrzucił Sejm. W tym roku projekt może czekać podobny los.  

Zobacz wideo Nikt chyba nie chce się już dłużej bać. Z singlem Męskie Granie Orkiestry 2021 jest nieco łatwiej

500 plus dla emeryta na wakacje. Bon turystyczny dla seniorów utknął w Sejmie

Senat w tym roku ponownie zajął się pomysłem rozszerzenia bonu turystycznego na seniorów. Zrobił to jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, w czerwcu. Emeryci mogliby skorzystać z bonu w wysokości 500 zł w okresie od września do końca marca. Według wyliczeń Senatu program objąłby 2,25 mln emerytów, a jego koszty zamknęłyby się w kwocie 1,2 mld zł.

Tyle że od końcówki czerwca projekt leży zamrożony w Sejmie. Nie znalazł się w wykazie ustaw do przyjęcia zaplanowanym na posiedzenie, które zacznie się 11 sierpnia.

Jestem mocno zaniepokojony, że tak potrzebna ustawa dla polskich seniorów, jest wciąż nieprzyjęta przez Sejm! I to pomimo że są na ten cel zapisane i niewykorzystane pieniądze w budżecie. W tej sprawie kieruję pismo do marszałek Sejmu z pytaniem i interwencją, dlaczego ten niezwykle potrzebny projekt, ciągle jeszcze nie stał się przedmiotem obrad Sejmu

- mówił na łamach "Super Expressu" senator Krzysztof Kwiatkowski, pomysłodawca 500 plus dla seniora na wakacje. 

Apel o przyjęcie projektu wnoszą także związkowcy.

Szczególnie po okresie pandemii starsi ludzie chcą wyjechać, odpocząć, wyjść trochę z domu, a bon turystyczny dla seniora znakomicie by to ułatwił

– powiedziała "SE" szefowa Związku Emerytów i Rencistów Elżbieta Ostrowska.

Bon turystyczny to sukces i może zostać przedłużony. Czemu nie dla seniorów?

Wiceminister gospodarki, Andrzej Gut-Mostowy w niedawnej rozmowie z Onetem powiedział, że polski bon turystyczny to "ogromny stymulator gospodarki". 500 plus na wakacje na każde dziecko pozwoliło wyjechać na wakacje wielu rodzinom, które nie mogły sobie na to wcześniej pozwolić. 

Już w zeszłym roku była wicepremierka Jadwiga Emilewicz mówiła, że rząd chce przyjąć bon turystyczny na stałe. Nie wiadomo, czy rząd nadal ma takie intencje, ale rozważane jest wydłużenie programu. 

Jeżeli okaże się to konieczne, to na jesieni przystąpimy do prac przedłużających ważność bonu turystycznego. Obecnie program trwa do końca marca 2022 roku. Natomiast jeśli chodzi o programowanie na przyszłość, to rekomendujemy w MRPiT stworzenie takiego programu, który będzie dalej łączyć ważne elementy polityki społecznej i wsparcie branży turystycznej

- powiedział Gut-Mostowy, zapytany o możliwość przedłużenia bonu turystycznego na kolejne lata

Więcej o: