Urlop bezpłatny to kwestia uregulowana prawnie, o której mowa w art. 174 Kodeksu pracy. To właśnie w ten przepis wskazuje jasno o przesłankach do udzielenia urlopu bezpłatnego, o tym kiedy jest możliwe jego udzielenie i jakie konsekwencje wynikają z tego rodzaju wolnego.
Prawo do urlopu bezpłatnego ma pracownik zatrudniony na umowę o pracę, bez względu na to czy jest to umowa na czas określony czy też nieokreślony. Warto pamiętać o tym, że w trakcie trwania urlopu bezpłatnego zawieszeniu ulegają obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Co to oznacza?
Urlop bezpłatny może być udzielony pracownikowi na jego wyraźny wniosek, chociaż pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia takiego rodzaju wolnego bez wskazywania konkretnego uzasadnienia swojej decyzji. Zatrudniający nie może jednak wysłać pracownika na tego rodzaju urlop z własnej inicjatywy, jednak ma prawo skrócić proponowany czas jego trwania. Warto również wiedzieć o tym, że z inicjatywą powzięcia urlopu bezpłatnego pracownik może wyjść już pierwszego dnia pracy.
WARTO WIEDZIEĆ! Istnieje także możliwość udzielenia - przez pracodawcę - urlopu bezpłatnego na czas wykonywania pracy u innego pracodawcy. Wówczas, okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy u dotychczasowego pracodawcy.
Podanie o urlop bezpłatny to wymóg otrzymania tego rodzaju wolnego. Z taką inicjatywą musi wyjść pracownik. Co powinno zawierać podanie o urlop bezpłatny?
WAŻNE! Przepisy nie wymagają uzasadniania wniosku o urlop bezpłatny, nie oznacza to jednak, iż pracownik nie może takiego elementu zawrzeć w swoim wniosku.
Urlop bezpłatny to - jak wspominaliśmy wcześniej - okres, podczas którego ulegają zawieszeniu obowiązki tak pracownika, jak i pracodawcy - również w zakresie odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Oznacza to zatem tyle, że w trakcie trwania urlopu bezpłatnego, pracodawca nie przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek niezbędnych na ten poczet.
Warto jednak pamiętać o tym, że przez 30 pierwszych dni trwania bezpłatnego okresu czasu wolnego, pracownik może skorzystać z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Po tym czasie osoba korzystająca z urlopu bezpłatnego może zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego innego członka rodziny lub płacić dowolna składkę na swoje ubezpieczenie zdrowotne.