Śledztwo w sprawie byłego prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły. NIK złożyła zawiadomienie

Śledztwo w sprawie Zbigniewa Jagiełły, wieloletniego prezesa banku PKO BP, Prokuratura Regionalna w Lublinie wszczęła jeszcze w listopadzie 2020 roku. Szczegóły postępowania są tajne i nikt na razie nie usłyszał zarzutów - ustalił reporter RMF FM. Jagiełło w maju tego roku niespodziewanie złożył rezygnację z funkcji prezesa banku.
Zobacz wideo Czy RPP popełnia błąd nie podnosząc stóp procentowych?

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył dwa lata temu zawiadomienie do prokuratury w sprawie byłego prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły. To był efekt kontroli "odprawy dla kadry kierowniczej w strategicznych spółkach Skarbu Państwa w latach 2011-2017", prowadzonej jeszcze za poprzedniego szefa NIK, Krzysztofa Kwiatkowskiego - podaje RMF FM.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BPPrezes PKO BP rezygnuje. Jakie są powody odejścia Zbigniewa Jagiełły?

Śledztwo w sprawie Zbigniewa Jagiełły. Dotyczy szkody majątkowej

Postępowanie dotyczy szkody majątkowej, wyrządzonej bankowi w latach 2011-2012, do której miało dojść poprzez nadużycie uprawnień, niedopełnienie obowiązków i nienależytą dbałość o interesy majątkowe spółki. Szczegóły są tajne.

Z raportu NIK wynika, że kontrolerzy mieli wątpliwości dotyczące wydania prawie 5,5 miliona złotych. Chodzi między innymi o wynagrodzenia, odprawy, odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop - informuje RMF FM. Jak dotąd żadnej osobie w tym śledztwie nie postawiono zarzutów.

29.11.2019 Warszawa , ulica Marszałkowskiej 100 / 102 (C).  Prezes zarządu banku PKO Bank Polski Zbigniew Jagiełło podczas otwarcia Rotundy po remoncie .Zbigniew Jagiełło niedługo był bezrobotny. Były prezes PKO BP ma już nową pracę

Zbigniew Jagiełło zrezygnował z funkcji prezesa PKO BP

Zbigniew Jagiełło 11 maja 2021 niespodziewanie złożył rezygnację z funkcji prezesa największego polskiego banku - PKO BP. Rezygnacja nastąpiła z tzw. skutkiem na datę przyszłą, czyli z końcem zgromadzenia walnego akcjonariuszy banku, zwołanego na 7 czerwca 2021 roku. Jego miejsce zajął Jan Emeryk Rościszewski.

Nie wiadomo, dlaczego Jagiełło zdecydował się odejść - nie podano przyczyn jego rezygnacji. Zbigniew Jagiełło szefował PKO BP od 2009 roku, a jego kadencję kilka razy przedłużano. Nieoficjalnie mówi się o tym, że jego decyzja została wymuszona wskutek rozgrywek w obozie władzy - pisał Mikołaj Fidziński w Next.gazeta.pl.

Więcej o: