Spis Powszechny 2021. Coraz mniej czasu na spisanie. Jak się spisać? Jakie kary za brak udziału?

Spis Powszechny 2021 wkrótce dobiegnie końca. Udział w nim jest obowiązkowy, a za brak udziału grożą wysokie kary. Jak wziąć udział w spisie powszechnym? Do kiedy należy się spisać?
Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Spis jest podstawowym badaniem i źródłem danych z zakresu statystyki ludności, której celem jest zgromadzenie informacji na temat stanu oraz struktury ludności w danym momencie na określonym terytorium. W Polsce spis jest przeprowadzany co 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne Telefon na kartę. PiS szykuje rozwiązanie, by przejąć niewykorzystane środki

Spis Powszechny 2021. Jak się spisać? Do kiedy mamy czas?

Spis powszechny zakończy się 30 września. To oznacza, że do końca spisu pozostało nieco ponad 2 tygodnie. Mamy trzy możliwości, aby dokonać spisu. Możemy to zrobić samodzielnie, wchodząc na stronę: nsp2021.spis.gov.pl, a następnie logując się za pomocą:

  • numeru PESEL oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostępu (aby definiować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki);
  • korzystając z Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej;
  • wpisując adres e-mail oraz indywidualnie zdefiniowane hasło dostępu - metoda ta jest przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL.

Przypominamy, że 31 sierpnia minął termin, gdy osoba, która nie miała możliwości dopełnienia obowiązku samospisu internetowego (szczególnie ze względu na stan zdrowia), musiała fakt ten zgłosić służbom statystyki publicznej.

"Osoba fizyczna objęta spisem powszechnym, która nie może dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tej osoby, zgłasza ten fakt służbom statystyki publicznej, telefonując na podany do wiadomości publicznej numer infolinii spisowej, nie później niż do dnia 31 sierpnia 2021 r." - czytamy w art. 15 ust. 5 ustawy o narodowym spisie powszechnym. Ten numer telefonu to: 22 279 99 99.

Spisać może nas również rachmistrz, który może do nas zadzwonić lub przeprowadzić bezpośredni wywiad odwiedzając nas w domu. Choć spisywać się możemy jeszcze do końca września, to rachmistrzowie już zaczęli dzwonić i odwiedzać osoby, które nie zrobiły tego jeszcze przez internet. Należy pamiętać, że jeżeli rachmistrz się z Tobą skontaktuje, masz obowiązek udzielić odpowiedzi na pytania spisowe. Telefon od rachmistrza jest również jednoznaczny z tym, że kończy się czas na samodzielnie spisanie.

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości poświęconej programowi 500 Plus Zmiany w 500 plus. W środę Sejm zadecyduje o przyszłości programu

Spis powszechny 2021. Jaka kara za brak udziału?

Jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny, za odmowę wzięcia udziału w spisie powszechnym sąd może nałożyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Wynika to z art. 57. ustawy o statystyce publicznej - "kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie".

Kary grożą również za podanie fałszywych informacji. Mówi o tym art. 56. ustawy o statystyce publicznej. "Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne niezgodne ze stanem faktycznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - czytamy w treści przepisu.

Jak dowiedziała się Interia, "blisko 20 proc. Polaków wciąż nie wypełniło formularza spisowego". - Wielu Polaków wciąż nie wzięło udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, choć jest to obowiązek każdego z nas. Niektórzy odmówili odpowiedzi na pytania rachmistrzów. Dotychczas do sądów trafiło już ponad sto takich spraw - mówił szef GUS dr Dominik Rozkrut w rozmowie z portalem.

Więcej o: