Praca zdalna . Nieoficjalnie: zmienią się zasady kontroli pracowników i wycofania pracy z domu

Firmy będą ustalać wizytację z pracownikami wykonującymi swoją pracę z domu. Dodatkowo ma zostać zmniejszona lista obowiązków z zakresu BHP wobec osób pracujących w formie zdanej - takie ustalenia podaje "DGP".

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" pojawił się artykuł dotyczących kontroli pracowników zdalnych. Z nieoficjalnych źródeł dziennikarze dowiedzieli się szczegółów na temat projektu nowelizacji Kodeksu Pracy. Ma on wprowadzić stosowanie pracy zdalnej na stałe. 

Zobacz wideo Belka: Inflacja zadomowi się u nas na stałe. Ryzyko się zwiększa

Nowelizacja Kodeksu Pracy. Mają zostać wprowadzone wizytacje pracowników zdalnych 

Według ustaleń "DGP", kontrole osób pracujących zdalnie mają być przeprowadzane za porozumieniem pracowników i mają dotyczyć m.in. kwestii BHP. Przeprowadzano by je w godzinach pracy pracownika oraz w miejscu wykonywania pracy zdalnej. Warto dodać, że wcześniejsze projekty - z maja i lipca 2021 r. - nie przewidywały uzgodnienia wizytacji z pracownikiem.

Zgodnie z przepisami, pracownik akceptujący pracę zdalną godzi się także na jej kontrolę, jednak dotychczas nie postały przepisy regulujące tę kwestię. Szczególnie kontrowersje w tej sprawie pojawią się przez art. 50 konstytucji - zapewniający nienaruszalność mieszkania. 

- W naszym kręgu kulturowym niedopuszczalne jest wprowadzanie przepisów, które mogłyby wywoływać obawy co do ochrony prywatności - wyjaśnił podczas rozmowy z "DGP" Piotr Wojciechowski, adwokat z Kancelarii Adwokackiej Piotr Wojciechowski.

Ratownicy medyczniWcześniejsza emerytura za pracę w szczególnych warunkach. Kiedy ją otrzymać?

Obowiązki BHP wobec pracownika wykonującego pracę zdalną 

Zmiany mają również ograniczyć obowiązki związane z BHP wobec osoby zatrudnionej w formie zdalnej. Ma zostać wyłączona konieczność współdziałania pracodawców w zakresie BHP, jeśli w tym samym miejscu pracę wykonują zatrudnieni przez różne firm. Pracodawca nie będzie miał także obowiązku udzielania zatrudnionym pierwszej pomocy.

Zmiany w Kodeksie Pracy obejmą również zasady cofania pracy zdalnej. Już we wcześniejszej wersji projektu zarówno pracodawca, jak i pracownik, mogą złożyć wniosek o powrót do pracy w formie stacjonarnej. Najpóźniej miałoby to nastąpić po 30 dniach od jego złożenia.

Jednak po wprowadzonych zmianach, pracodawca nie mógłby w ten sposób cofnąć pracy zdalnej pracownikowi wychowującemu dziecko do czwartego roku życia lub sprawującemu opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

.Niezaszczepione regiony coraz bliżej restrykcji. Patrzymy w mapy

Więcej o: