Świadczenie urlopowe 2021. Dla kogo? Czym różni się od wczasów pod gruszą?

Świadczenie urlopowe oraz wczasy pod gruszą to dofinansowanie wakacji wypłacane pracownikowi. Sprawdź, czym się różnią i komu przysługują.

Świadczenia urlopowe są przyznawane w firmach, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników, a przedsiębiorstwo zrezygnowało z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Świadczenie urlopowe ma możliwość otrzymać każdy pracownik, który wybiera się na urlop trwający minimum 14 dni kalendarzowych.

Zobacz wideo Gowin: Spuśćmy miłosierną zasłonę milczenia na wyliczenia Jakiego

W związku z tym, że dofinansowanie to nie jest wypłacane z funduszu socjalnego, przysługuje wszystkim pracownikom, bez względu na ich sytuację finansową. Dodatkowo wypłata świadczenia nie jest uzależniona od stażu pracy. Firmy nie mają jednak obowiązku wypłacania takiego świadczenia - ma ono charakter dobrowolny. Pracodawca ma jednak obowiązek poinformować pracowników, o tym, że nie będzie wypłacać dodatkowego świadczenia urlopowego.

Ekwiwalent za urlop 2021 Ekwiwalent za urlop 2021. Aby dostać pieniądze, musisz spełnić pewien warunek

Wakacje 2021. Komu przysługują wczasy pod gruszą? 

Inaczej sytuacja wygląda przy wczasach pod gruszą - świadczenie to jest wypłacane z zakładowego funduszu socjalnego. Przedsiębiorstwa, które zatrudniają ponad 50 pracowników zatrudnionych na pełen etat, powinny prowadzić Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Wczasy pod gruszą przysługują osobom posiadającym umowę o pracę, a wysokość świadczenia jest zależna od sytuacji materialnej, życiowej oraz rodzinnej pracownika. Z uwagi na to, że wczasy pod gruszą są świadczeniem socjalnym to o tym, kto otrzyma dofinansowanie oraz w jakiej wysokości, zależy od kryteriów, jakie obowiązują w regulaminie firmy.

zdjęcie ilustracyjne Urlop wychowawczy 2020 - ile trwa? Kalkulator urlopu wychowawczego

Przy przyznawaniu prawa do świadczenia, nie ma jednak znaczenia: staż pracy, kwalifikacje ani zajmowane stanowisko. Z ZFŚS mogą korzystać nie tylko pracownicy, ale także byli pracownicy - emeryci i renciści, którym pracodawca przyznał w regulaminie ZFŚS prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych. 

Więcej o: