Stopy procentowe zostaną podniesione? W środę decyzja RPP. Listopad "prawdopodobny"

Podniesienie stóp procentowych w listopadzie jest prawdopodobne - uważają ekonomiści dwóch największych banków w Polsce. W środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, jednak decyzja w tej kwestii raczej nie zostanie jeszcze podjęta. Tymczasem we wtorek stopy procentowe podniósł kolejny kraj po Węgrzech i Czechach - Rumunia.
Zobacz wideo Inflacja jest najwyższa od lat. Co ze stopami procentowymi? Komentuje prof. Noga

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły do 5,8 proc. z 5,5 proc. w sierpniu. Obecny wskaźnik jest najwyższy od 20 lat. Eksperci spodziewali się utrzymania poziomu sprzed miesiąca.

Zdaniem ekonomistów przed nami dalszy wzrost inflacji. "To jeszcze nie koniec wzrostów. W październiku czeka nas szóstka z przodu" - napisał mBank w twitterowym komentarzu, tuż po publikacji danych GUS.

Zakupy, zdjęcie ilustracyjne.Inflacja wzrosła do 5,8 proc.! Co dalej? Zapnijcie pasy

Inflacja. Kiedy RPP podejmie decyzję ws. stóp procentowych?

Z jednej strony wysoka inflacja wywołuje presję na członkach RPP. Z drugiej, Adam Glapiński od miesięcy powtarza, że za wzrost inflacji odpowiadają czynniki, na które Narodowy Bank Polski nie ma wpływu. Stopy procentowe zostały obniżone w Polsce do zera wiosną 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej twierdziła wówczas, że ta decyzja ma pomóc w zwalczeniu kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w środę 6 października. Czy stopy procentowe zostaną podniesione?

- Trudno w ogóle nie dopuszczać możliwości, że RPP mimo wszystko zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych przy tych wszystkich okolicznościach, ale nasz scenariusz bazowy pozostaje niezmienny. W tym roku podwyżki stóp nie będzie - powiedział Marcin Czaplicki, ekonomista PKO BP cytowany przez Money.pl.

Natomiast Adam Antoniak, ekonomista z Banku Pekao uważa, że stopy procentowe nie zostaną podniesione na najbliższym posiedzeniu, ale może to nastąpić już wkrótce. - Podwyżka stóp nastąpi w listopadzie, kiedy RPP opublikuje nową prognozę inflacji - powiedział w rozmowie z PAP. Sugeruje, że będzie to podwyżka większa niż o 0,15 pkt proc.

Prezes NBP Adam Glapiński. Warszawa, 24 stycznia 2020Brak podniesienia stóp procentowych złamie prawo? Apel szefów NBP

Rumunia podniosła stopy procentowe. Wcześniej zrobiły to Czechy i Węgry

Tymczasem na podwyżkę stóp procentowych zdecydowała się Rumunia. Referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,25 proc. do 1,5 proc., stopa depozytowa wzrosła z 0,75 proc. do 1 proc., a lombardowa - z 1,75 proc. do 2 proc. Taką decyzję podjął we wtorek Narodowy Bank Rumunii - podaje agencja Bloomberg.

Przypomnijmy, że pod koniec września bank centralny Czech podniósł główną stopę procentową aż o 75 punktów bazowych, a wcześniej stopy były kilka razy podnoszone również na Węgrzech.

Więcej o: