McDonald's i Mata. Czy to się opłaca? Sieć zyskuje wśród młodych, ale traci gdzie indziej

Kampania McDonald's z raperem Matą poprawiła wizerunek sieci w grupie wiekowej 18-29 lat - tutaj wskaźnik wizerunkowy wzrósł do 60 proc. Z drugiej strony McDonald's zaczął tracić w oczach trzydziestolatków i starszych - wynika z badania firmy Inquiry.

McDonald's i raper Mata (Michał Matczak) nawiązali współpracę, a w ramach kampanii powstał limitowany zestaw Maty. Specjalna oferta jest dostępna od 18 października do 21 listopada.

Firma Inquiry zbadała, jak kampania McDonald's wpłynęła na wizerunek sieci. Ankietowanym zadano pytanie: "O których restauracjach słyszałeś coś pozytywnego w ciągu ostatnich 2 tygodni?". Z badania wynika, że kampania jest strzałem w dziesiątkę, ale tylko w przypadku konkretnej grupy wiekowej.

Jak kampania McDonald's i Maty wpłynęła na pozycję i wizerunek sieci?

W okresie od połowy lipca do połowy września wskaźnik wizerunkowy w grupie 18-29 lat dla McDonald’s wynosił około 43 proc., a we wrześniu spadł o 7 p.p. do poziomu 36 proc. Natomiast w okresie 15-28 października wynosił aż 60 proc., co oznacza ogromne zainteresowanie kampanią i pozytywny odbiór - podaje serwis Handel Extra.

W ostatnim tygodniu poprawiła się również ocena pod względem "value for money" dla McDonald’s w grupie wiekowej 18-29 lat - aż o 13 p.p. Zaobserwowano również duży wzrost satysfakcji klientów.

Z drugiej strony, w ostatnich dwóch tygodniach zauważono niewielki wzrost negatywnych opinii w grupie wiekowej 30-44 lata i znaczny spadek w kontekście rozważania zakupu, a także spadek wskaźników wizerunkowych.

To ważna grupa docelowa, bo często są to rodzice, którzy decydują, gdzie pójdą na obiad z dziećmi. Jeśli ten negatywny trend się utrzyma, może się okazać, że kampania przyniesie mieszany efekt

- komentuje firma Inquiry, cytowana za serwisem Handel Extra.

Rezultaty kampanii z Michałem Matczakiem w grupie 18-29 lat są wyjątkowe. McDonald’s pokazuje, że w dzisiejszych czasach w komunikacji warto przełamywać standardy i sięgać po świeże tematy. Jednocześnie widzimy, że Generacja Z, która weszła już w dorosłość i niedługo zacznie kształtować rynek konsumencki, wymaga zupełnie nowej narracji. Nie jest jednak jasne, czy da się pogodzić Matę z wizerunkiem ciepłej, rodzinnej marki

- podsumowuje Agnieszka Górnicka, prezes agencji Inquiry, cytowana za Handel Extra.

- Pierwszy tydzień kampanii był to dla nas trzecim najlepszym tygodniem w historii firmy w Polsce, zarówno pod względem liczby transakcji, jak i osiągniętej wartości sprzedaży. Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży o ponad 60 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok temu. To nie jedyny rekord, jaki pobiliśmy dzięki współpracy z najpopularniejszym raperem w Polsce. 18 października, czyli pierwszego dnia startu kampanii „Mata przejmuje Matę" odnotowaliśmy dzienny rekord odwiedzin aplikacji McDonald’s. Do 2 listopada średnia dzienna liczba unikalnych użytkowników była wyższa o 150 proc. (ponad dwukrotnie) w porównaniu do średniej z całego ostatniego miesiąca przed startem kampanii – informuje z kolei Tomasz Dębowski, dyrektor marketingu, McDonald’s Polska.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Mata jak inne gwiazdy muzyki na świecie

McDonald's niejednokrotnie wykorzystywał w kampaniach wizerunek słynnych artystów. W tym roku klienci restauracji  w Korei Południowej mogli kupić zestawy BTS Meal, nawiązujące do k-popowego boysbandu. Podobną współpracą mógł w zeszłym roku w USA pochwalić się też Travis Scott. W USA pojawiły się zestawy sygnowane przez rapera.


Zobacz wideo Majcher: Marnowane jedzenie jako kraj byłoby na trzecim miejscu pod względem emisji gazów cieplarnianych
Więcej o: