To zaboli Putina i Łukaszenkę. Lista sankcji zaczyna się na samolotach, kończy na biznesie z Chinami

Władze Unii Europejskiej mają wprowadzić kolejne sankcje wymierzone w reżim Aleksandra Łukaszenki. Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej będzie powodem nałożenia na Białoruś kolejnych sankcji. Jakich? Czy do ofensywy przeciwko Mińskowi włączy się NATO? Łukasz Kijek porozmawia z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, specjalistka w zakresie problematyki wschodnioeuropejskiej.
Zobacz wideo Studio Biznes. Zobacz najnowszy odcinek

Kryzys na granicy polsko-białoruską przybiera na sile. Reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje migrantów i spycha ich w stronę granicy z Polską, na co z coraz większą stanowczością reagują nie tylko władze naszego kraju, ale i Unii Europejskiej.

Kryzys na granicy Zachodu i Wschodu. Co mogą zrobić UE i NATO

Po jakie sankcje mogą sięgnąć Unia Europejska i NATO? Wspólnota już zapowiedziała bezpośrednie uderzenie w białoruskich oficjeli, którzy otrzymają zakaz wjazdu na terytorium UE. Białoruskie linie lotnicze mają być odcięte od możliwości wynajmowania samolotów w Unii. 

Eksperci zwracają uwagę, że uderzenie w Białoruś mogłoby być jeszcze potężniejsze. Wymagałoby jednak zablokowania wymiany handlowej, zamknięcia przejść granicznych. Uderzenie w reżim Łukaszenki jest też trudne bez umiędzynarodowienia kwestii kryzysu. 

Czy to jednak wszystkie środki, po jakie może sięgnąć Zachód? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, polska socjolożka i politolożka, specjalistka w zakresie problematyki wschodnioeuropejskiej. 

Dokąd zaprowadzi nas czwarta fala? Rozmowa z ekspertem

W drugiej części programu dr Bartosz Fiałek wyjaśni, jak może rozwijać się w Polsce epidemia koronawirusa. Ekspert trafnie przewidział bowiem, że na początku listopada dzienna liczba nowych przypadków osiągnie wartość pięciocyfrową. Ilu zachorowań możemy spodziewać się wkrótce, skoro środowe dane Ministerstwa Zdrowia mówią o ponad 18 tys. przypadków zachorowań?

W programie nie zabraknie też stałych pozycji - felietonu motoryzacyjnego, technologicznego oraz wizycie w świecie sportu. Zapraszamy o godz. 12.00 na stronę główną Gazeta.pl

Więcej o: