Ceny materiałów budowlanych wciąż rosną. Najszybciej drożeją płyty OSB [RAPORT]

Ceny materiałów budowlanych w październiku 2021 r. wzrosły średnio o ponad 20 proc. rok do roku - informuje Grupa PSB Handel. Wzrost odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych, a najszybciej drożeją płyty OSB.

Grupa PSB Handel opublikowała raport dotyczący cen materiałów budowlanych za tegoroczny październik. Z danych wynika, że ceny w tym miesiącu wzrosły średnio o 20,5 proc. w porównaniu do października 2020 r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Henryk KowalczykMinister rolnictwa o inflacji: Ceny na święta nie spadną, bo jeszcze nie wzrosły

Materiały budowlane drożeją na potęgę

Płyty OSB podrożały aż o 101 proc. rok do roku. Ceny izolacji termicznych wzrosły o 54 proc., a suchej zabudowy o 41 proc. - podaje Grupa PSB Handel w swoim komunikacie prasowym. Wzrost cen odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych.

Natomiast ceny w okresie od stycznia do października 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., wzrosły średnio o 10,6 proc. Również w tym okresie, wzrosty cen odnotowano w 20 grupach, a najbardziej podrożały płyty OSB (55 proc.). Następne w kolejności są izolacje termiczne (28 proc.) i sucha zabudowa (27 proc.) - czytamy w komunikacie.

36 Posiedzenie Sejmu IX KadencjiPrzez inflację będą wysokie stopy proc.? 'Trzeba zjeść tę żabę'

Inflacja będzie wyższa od wcześniejszych przewidywań NBP

Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku inflacja liczona rok do roku wyniosła 6,8 proc. i była napędzana przede wszystkim przez ceny paliw. Jak wskazują dane GUS, wzrosły one o 33,9 proc. rok do roku. Żywność i napoje bezalkoholowe przez rok podrożały o 4,9 proc., a nośniki energii o 10,2 proc. Tyle wiemy na razie, a bardziej szczegółowe dane - w rozbiciu na znacznie więcej kategorii produktów i usług - GUS poda 15 listopada.

Inflacja w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 1 proc. Według danych GUS, w porównaniu z wrześniem br. ceny paliw poszły w górę o 3,1 proc., nośników energii o 3 proc., a żywności i napojów alkoholowych o 0,5 proc.

Z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski wynika, że na początku 2022 r. utrzyma się wysoki poziom inflacji, następnie stopniowo zacznie się obniżać. Jego autorzy prognozują, że "w pierwszej połowie 2023 r., przy założeniu utrzymania stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie, dynamika cen konsumpcyjnych powróci przejściowo w pobliże górnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5 proc.  +/- 1 pkt proc.".

Najważniejsza zmiana widoczna w raporcie dotyczy szacunków co do inflacji w 2022 r. W lipcowej projekcji środek przedziału prawdopodobieństwa wskazywał na średnioroczne tempo wzrostu cen 3,3 proc. W listopadowej to już aż 5,8 proc.

Zobacz wideo Tusk o błędach i zaniechaniach prezesa NBP: Wiele miesięcy temu ostrzegałem, że Glapiński to jest nieszczęście
Więcej o: