Łukaszenka zapowiada sankcje dla UE. Grozi odcięciem gazu. "Coś za bardzo zaczęli nas straszyć"

Aleksandr Łukaszenka na czwartkowym spotkaniu z rządem wymienił sankcje, jakie Białoruś może wprowadzić w odpowiedzi na sankcje zapowiedziane przez Unię Europejską. "Ogrzewamy Europę. A co jeśli zakręcimy im gaz" - pytał swoich ministrów.
Zobacz wideo Pełczyńska-Nałęcz o sankcjach, jakie można zastosować wobec Białorusi

11 listopada, podczas narady z rządem, Aleksandr Łukaszenka, zareagował na zapowiedź kolejnych sankcji, które na Białoruś zamierza nałożyć Unia Europejska. Możliwe, że Mińsk odpowie, wprowadzając własne restrykcje.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Protesty podczas COP26 COP26. Politycy debatują, aktywiści protestują. "Zakończcie zdradę"

Alaksandr Łukaszenka: A co, jeśli zakręcimy im gaz, zamkniemy tranzyt

"Coś za bardzo zaczynają nas straszyć piątym pakietem [sankcji - red.]" - stwierdził białoruski przywódca. "Ogrzewamy Europę, a wciąż nam grożą, że zamkną granicę. A co, jeśli odetniemy im gaz? Zalecałbym kierownictwu Polski, Litwy i innych bezmyślnych narodów, by się zastanowili, zanim coś powiedzą" - mówił Łukaszenka, kierując się do swoich ministrów. Wyjaśnił też, że jeśli Europa nałoży dotkliwe sankcje "konieczna będzie reakcja". 

Łukaszenka wskazał też inną możliwą reakcję na sankcje UE. Zapowiedział, że może zamknąć tranzyt przez terytorium białoruskie. "Przez Ukrainę nie przejadą, bo rosyjska granica jest tam zamknięta. Przez inne kraje bałtyckie nie ma szlaku transportowego. Jeśli zamkniemy tranzyt do Polski i Niemiec, to co wtedy" - pytał prezydent. 

Kolejne sankcje. UE chce ukarać Białoruś

Unia Europejska chce zaostrzyć sankcje wobec Białorusi. Linie lotnicze Belavia nie będą już mogły wynajmować samolotów od unijnych firm, a ok. 30 białoruskich urzędników dostanie zakaz wjazdu na terytorium wspólnoty. Ma też dojść do blokady aktywów ulokowanych w UE.

Według źródeł agencji Reutera ambasadorzy 27 państw UE akredytowani w Brukseli mają uznać działania Białorusi na granicy z Polską za wojnę hybrydową. Ma to być prawną podstawą do nałożenia sankcji. Uderzyć mają nie tylko w linie lotnicze, ale 30 urzędników, oficjeli, a także osoby prawne. Zostaną wpisane na czarną listę z zakazem wjazdu do Wspólnoty. Ma też dojść do zablokowania aktywów ulokowanych w krajach UE. 

Sytuacja na granicy polsko-białoruskije 10.11.2021 Jak rozwiązać kryzys na granicy? "Chiny mogą zakulisowo wywierać presję"

Więcej o: