Niektóre żłobki mogą podrożeć. Powodem decyzja PiS. "Prezent nie tylko dla rodziców, ale i samorządów"

- Miesięczna opłata za opiekę wynosi 199 zł. W związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym aktualnie analizowana jest możliwość podniesienia opłat w żłobkach gminnych - przyznaje przedstawiciel władz Krakowa. Nowy projekt PiS może więc doprowadzić do wzrostu cen w niektórych gminach.
Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

Prawo i Sprawiedliwość wprowadza kolejny program socjalny, który części rodziców ma zapewnić dodatkowe środki. Rodzinny kapitał opiekuńczy może okazać się projektem, który wpłynie na cenniki niektórych żłobków - donosi "Rzeczpospolita".

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

PiS obiecał pieniądze, samorządy też mogą skorzystać

Od kwietnia przyszłego roku na pierwsze dziecko, które uczęszcza do żłobka rodzice otrzymają bowiem pieniądze - dodatkowe 400 zł. Środki mogą jednak okazać się "prezentem nie tylko dla rodziców, ale i samorządów" - pisze dziennik. Dlaczego? Część gminnych żłobków może uwzględnić nowe świadczenie w cenie za opłatę. 

- Miesięczna opłata za opiekę wynosi 199 zł. W związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym aktualnie analizowana jest możliwość podniesienia opłat w żłobkach gminnych - przyznaje Przemysław Cichy, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa cytowany przez "Rzeczpospolitą". Marcelina Bogdanowicz przyznaje, że sytuacja budżetowa miasta jest trudna. - Dlatego będziemy analizować każdy wariant, który umożliwi nam rozwój żłobków - stwierdza. 

Dodatkowe 500 plus. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przyjęty

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął ustawę, która przewiduje świadczenie w wysokości do 12 tys. zł, będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Podstawowym założeniem programu jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem, ale to rodzice zadecydują, na co konkretnie przeznaczyć środki. Wybiorą też sposób pobierania świadczenia - po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok.

Ci, których świadczenie nie obejmie, będą mogli liczyć na "żłobkowe". Tzw. 400 plus, to dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna. 

Więcej o: