NEXTA: Białoruskie linie lotnicze Belavia odłączone od międzynarodowych systemów rozliczeń

Państwowe linie lotnicze Belavia zostały odłączone od międzynarodowych systemów rozliczeń BSP i CASS - powiadomił w poniedziałek serwis NEXTA. To oznacza duże straty dla białoruskiej firmy.

Międzynarodowy system BSP służy do rozliczeń biletów lotniczych między przewoźnikami, a system CASS do rozliczeń powietrznego transportu ładunków. Według opozycyjnego kanału NEXTA odłączenie linii lotniczych Belavia od międzynarodowych systemów rozliczeń oznacza ogromne straty dla firmy.

"BSP jest głównym systemem IATA do realizacji biletów lotniczych. Przez ten system przechodzi około 70 proc. sprzedaży pośredniej" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zachód nałożył sankcje na Białoruś. Mińsk zapowiada odwet

W czwartek (2 grudnia) Unia Europejska nałożyła na Białoruś nowe sankcje w związku z łamaniem przez Mińsk praw człowieka i sprowadzaniem migrantów z Bliskiego Wschodu. Restrykcje dotyczą zakazu wjazdu do UE i blokady aktywów w Europie. Na liście sankcyjnej pojawiło się 17 osób i 11 firm, w tym białoruskie linie lotnicze Belavia oraz biura turystyczne, które zaangażowały się w sprowadzanie migrantów z Bliskiego Wschodu do Białorusi.

Sankcje na Białoruś nałożyły również Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada. Natomiast w poniedziałek (6 grudnia) białoruskie MSZ wydało komunikat, grożąc wprowadzeniem zakazu importu wielu towarów pochodzących z państw stosujących sankcje wobec Mińska. Reżim zapowiedział również rozszerzenie listy osób z krajów zachodnich, które nie będą miały wstępu na terytorium Białorusi oraz nałożenie sankcji na linie lotnicze z krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo Kiedy amerykański rząd nic nie zrobił w sprawie porwania jej męża, sama ruszyła do akcji
Więcej o: