Obajtek obiecuje paliwo tańsze o 30 groszy. "Przypomnę, że w 2012 roku rząd Donalda Tuska..."

- Zaproponowany przez rząd pakiet antyinflacyjny i nasze działania pozwolą na obniżkę cen paliw o ok. 30 groszy na litrze - stwierdził Daniel Obajtek, szef PKN Orlen. Jakiej ceny za litr benzyny bezołowiowej Pb95 na stacjach powinni spodziewać się Polacy?

Tarcza antyinflacyjna wchodzi w życie. Od 20 grudnia obowiązywać będzie niższa akcyza na paliwa, co powinno wkrótce przełożyć się na ceny na stacjach. Jak bardzo? Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, podtrzymał wcześniej złożoną deklarację w tej sprawie. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Magdalena Sroka była gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (20.12)

Daniel Obajtek obiecuje tańsze paliwo. I tłumaczy, czemu ceny nie mogą spaść bardziej

- Zaproponowany przez rząd pakiet antyinflacyjny i nasze działania pozwolą na obniżkę cen paliw o ok. 30 groszy na litrze już od 20 grudnia - prognozował na początku miesiąca szef paliwowego giganta.

Zdecydowanie podtrzymuję tę zapowiedź

- stwierdził z kolei w rozmowie opublikowanej w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci". 

Obajtek został też spytany o to, dlaczego ceny na stacjach wzrosły. Cena benzyny bezołowiowej Pb95 przebiła bowiem barierę 6 zł za litr. - Doskonale rozumiem, że kierowcy chcieliby tankować paliwa za niższą cenę, ale niestety nie przeskoczymy sytuacji na globalnych rynkach ropy naftowej - stwierdził.

Szef Orlenu chwali rząd i atakuje Donalda Tuska

Prezes paliwowego giganta podkreślił, że ceny paliwa w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. Stwierdził też, że Orlen utrzymuje ceny "na stabilnym poziomie". Stwierdził też, że wprowadzenie tarczy antykryzysowej oznacza, że "państwo także spełniło swoją funkcję". 

Skrytykował jednocześnie poprzednią ekipę rządową. - Przypomnę, że w 2012 roku rząd Donalda Tuska też próbował obniżać akcyzę, ale nie przełożyło to na cenę paliw w detalu. Chcę zaznaczyć, że tym razem my, jako Orlen, dopilnujemy, żeby to się przełożyło na cenę końcową paliwa na stacjach" - stwierdził. 

Ile Polacy będą płacić za paliwo?

Tarcza antykryzysowa, którą rząd wdrożył w reakcji na rosnące ceny i wysoką inflację, polega na zmniejszeniu obciążeń podatkowych. W przypadku paliwa mniejsza będzie akcyza. - 95-tka będzie kosztowała około 5,80 zł - zapowiedział na początku grudnia szef PKN Orlen. 

Pakiet antyinflacyjny obejmuje też energię elektryczną i gaz. W tym wypadku rząd zmniejszył jednak nie tylko podatek akcyzowy, ale i VAT

Więcej o: