Przypomnijmy, że Polska wciąż nie poznała terminu wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska oczekuje, że polski rząd w pierwszej kolejności rozwiąże kwestie niezależności wymiaru sprawiedliwości, likwidacji Izby Dyscyplinarnej oraz przywrócenia sędziów odsuniętych od orzekania.
Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił w rozmowie z "Gazetą Polska Codziennie", że jego zdaniem "blokowanie wypłat dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy jest całkowicie bezprawne". - Nie ma żadnych, powtarzam: żadnych, podstaw merytorycznych czy prawnych. To nielegalne działanie, łamiące praworządność i zwykłą uczciwość - dodał.
Prezes PiS odrzucił również ideę rozszerzenia systemu handlu certyfikatami emisji CO2 na kolejne branże - paliwową, budowlaną czy rolnictwo. - Długofalowe skutki finansowe rozszerzenia systemu handlu emisjami byłyby dla Polaków, naszej gospodarki, dla budżetów polskich rodzin po prostu katastrofalne. To propozycja, którą można obrazowo opisać tak: dam ci 100 tys. złotych, ale ty w zamian wypłać mi milion. Nikt przy zdrowych zmysłach nie brałby tego pod uwagę - powiedział Jarosław Kaczyński.
Na wskazanie, że "Komisja Europejska kładzie na stole kolejne propozycje - chce ETS-ów na paliwo, na materiały budowlane i jeszcze być może na rolnictwo i dodatkowo ma plan, by stworzyć swój własny fundusz i na jego konto przelewać większość tych podatków", prezes PiS odparł:
Stanowisko Polski będzie jasne: nie ma i nie będzie naszej zgody na coś takiego. Koniec
Dodał też, że "nie ma o czym rozmawiać". Nawiązując do Unii Europejskiej, lider PiS odpowiedział, że instytucje europejskie odrzuciły traktaty. - Traktaty w Unii przestały obowiązywać, a nowym prawodawcą stał się TSUE - mówił. Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim będzie można przeczytać w piątkowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie".
Przeczytaj więcej informacji o Krajowym Planie Odbudowy na stronie głównej Gazeta.pl
Thierry Breton, komisarz UE ds. obrony i jednolitego rynku, zapytany w rozmowie z "Rzeczpospolitą", czy pieniądze z KPO mogłyby trafić do Polski jeszcze w tym roku, odpowiedział: "Nie widzę już takiej możliwości". Zaznaczył, że prowadzone są "intensywne negocjacje, by środki uruchomić możliwie szybko.
- Stanowisko Komisji Europejskiej jest jednak jasne: niezależność wymiaru sprawiedliwości, likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie sędziów odsuniętych od orzekania. To wszystko trzeba bez zwłoki rozwiązać. Nie wolno karać polskich obywateli, którzy oczekują, że rząd skoncentruje się na tym, co określi przyszłość Polski, w tym transformacja ekologiczna i cyfrowa - dodał przedstawiciel Komisji Europejskiej.