Od kilku miesięcy ceny gazu w Polsce wzrastają. Kolejna podwyżka miała miejsce 1 stycznia 2022 roku. Zdarza się, że podwyżki sięgają nawet kilkuset procent. O wiele wyższy rachunek za gaz zapłaci m.in. najstarsza piekarnia w Lublinie.
"Nowa taryfa na gaz. Podwyżka dla nas 887 proc. Prosimy nie pytać nas w najbliższym czasie, dlaczego pieczywo zdrożało. Co dalej? Myślimy" - czytamy na profilu Piekarni Kuźmiuk na Facebooku.
Piekarnia działa przy ulicy Furmańskiej w Lublinie i jest najstarsza w mieście. Powstała w 1944 roku i od ponad kilkudziesięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców stolicy województwa lubelskiego. Wypiekany jest w niej m.in. słynny lubelski cebularz, tradycyjny chleb na zakwasie oraz bułki.
Obecnie piekarnię prowadzi Artur Goławski z żoną Katarzyną - wnuczką pierwszego właściciela. Mężczyzna nie kryje, że podwyżki go zszokowały. - Czy słyszała pani, by gdziekolwiek podnoszono opłaty o ponad 800 procent? To się nie mieści w głowie - powiedział podczas rozmowy z radiem TOK FM Goławski.
Podkreślił, że opłata za media stanowi ponad 30 proc. kosztów wytworzenia pieczywa, pytany o to, o ile w związku ogromną podwyżką wzrośnie cena produktów dostępnych w piekarni odpowiada, że w tej chwili jest to dla niego "nie do policzenia".
"W Piekarni Kuźmiuk pieczywo jest robione ręcznie zgodnie z wieloletnią recepturą" - wyjaśnia TOK FM. Dotychczas piekarnia za jednostkę gazu płaciła 8 groszy, teraz ma to być aż 79 groszy.
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział na antenie TVP Info, że są gotowe nowe rozwiązania ustawowe dotyczące opłat za gaz dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, szpitali, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej itd. Chodzi o tych konsumentów, którzy rozliczają się przez pośredników. Podkreślił, że kwestia ta była w ostatnich dniach dyskutowana, bo tych odbiorców dotyczą drastyczne podwyżki za dostawy gazu.
- My jednak jako rząd nie mówimy: to nie nasz problem. Bierzemy Polaków pod ochronę - podkreślał. minister. - Przygotowaliśmy rozwiązanie ustawowe, które polega na tym, że z zasady uznajemy, że spółdzielnie czy wspólnoty mieszkańców to są zbiorowiska lokali mieszkalnych i będą objęte z zasady taryfowaniem. Obowiązek zgłoszenia będzie dotyczył lokali użytkowych, m.in. sklepów - wyjaśniał dalej.
Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że nowe rozwiązania ustawowe trafią do Sejmu na najbliższym posiedzeniu. Dodał, że jeśli przepisy zostaną uchwalone, będą obowiązywały wstecznie, od 1 stycznia tego roku.