Emerytury stażowe. "Solidarność" negatywnie o projekcie Andrzeja Dudy. "Pusty akt"

"Solidarność" oceniła prezydencki projekt o emeryturach stażowych jako "spóźnioną próbę realizacji porozumienia" ze związkowcami. Ich zdaniem zastosowanie długich okresów składkowych i nieskładkowych spowoduje, że "rozwiązanie będzie pustym aktem".

"Solidarność" i prezydent Andrzej Duda przedstawili w zeszłym roku dwa różne projekty w sprawie emerytur stażowych. Projekt związkowców jest inicjatywą obywatelską, został złożony 30 września wraz z 235 tys. podpisów obywateli. 15 grudnia 2021 r. odbyło się pierwsze czytanie i zdecydowano o skierowaniu go do dalszych prac w sejmowych komisjach.

Prezydencki projekt również został skierowany do Sejmu, a zgodnie z jego założeniami, emerytury stażowe miałby wejść w życie od początku 2023 roku.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)GUS zaskoczył emerytów sensacyjnymi danymi. Inflacja emerycka była niższa

"Solidarność" krytykuje prezydencki projekt emerytur stażowych

Projekt Andrzeja Dudy zakłada, że emerytura stażowa byłaby możliwa po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach w przypadku mężczyzn. Obligatoryjnym warunkiem do przejścia na wcześniejszą emeryturę byłoby także osiągnięcie odpowiednio wysokiego kapitału tzn. wystarczającego na wypłatę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. "Solidarność" oceniła, że to są zbyt długie okresy.

"Prezydium Komisji Krajowej negatywnie ocenia zaproponowane okresy składkowe i nieskładkowe, od których posiadania uzależnione jest prawo do potencjalnego przejścia na emeryturę stażową. Zastosowanie tak długich okresów, mając na uwadze wiek rozpoczynania aktywności zawodowej (szczególnie u kobiet), spowoduje, że rozwiązanie będzie pustym aktem" - wyjaśniono w opinii.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Pracownicy skarbówki po raz kolejny piszą do premiera Mateusza Morawieckiego w związku z chaosem po wprowadzeniu 'Polskiego ładu' (zdjęcie ilustracyjne)Seniorzy poniżej 500 złotych emerytury nie zyskają nic na Polskim Ładzie

Emerytury stażowe. Związkowcy chcą forsować swój projekt

Związkowcy pozostają przy swoim projekcie, zgodnie z którym prawo do emerytury stażowej przysługiwałoby osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej. Związek krytykuje również zawarte w projekcie prezydenckim kwestie dalszego łączenia pracy zarobkowej z pobieraniem emerytury.

"Właściwym rozwiązaniem jest propozycja wskazująca, że emerytura stażowa przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody państwa" - podkreśla w opinii Prezydium Komisji Krajowej "Solidarności"

Aktualny wiek emerytalny obowiązuje od 1 października 2017 r. i wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: