Polski Ład z nową łatą. Morawiecki: Ulga dla klasy średniej nie przepadnie. "Złotówka za złotówkę"

Osoby, które obawiają się, że ulga dla klasy średniej może im zostać odebrana w całości po przekroczeniu górnego limitu dochodów, mogą spać spokojniej. Premier Mateusz Morawiecki obiecał wprowadzenie nowej zasady w rozliczeniu z fiskusem. Polski Ład ma być korzystny.

Premier Mateusz Morawiecki złożył deklarację istotną dla osób, które zastanawiają się, jak będzie w praktyce działać ulga dla klasy średniej. Część osób obawia się bowiem, że w przyszłym roku czekają je spore dopłaty. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Cezary Tomczyk był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (24.01)

Ulga dla klasy średniej. Będzie zasada "złotówka za złotówkę"

Szef rządu odpowiada na obawy podatników w specjalnym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. 

Chciałbym rozwiać wątpliwości dotyczące ulgi dla klasy średniej. Po przekroczeniu jej limitu będzie obowiązywać zasada: złotówka za złotówkę 

- twierdzi szef rządu.

- To oznacza, że jeśli zarobimy więcej, niż wynosi wskazany w ustawie limit, nie tracimy całkowicie prawa do ulgi, tylko jest ona stopniowo zmniejszana - uściślił. 

- Idea Polskiego Ładu jest taka, żeby wzmacniać polską klasę średnią, ale klasa średnia nie powinna ograniczać się do 10 procent najlepiej zarabiających, w wielkich miastach przede wszystkim - dodał premier

Polski Ład. Mateusz Morawiecki gwarantuje zysk

W piątek premier złożył jeszcze jedną obietnicę dotyczącą rozliczeń z fiskusem. Zapewnił, że rząd wprowadzi "gwarancję korzyści z Polskiego Ładu".

"Jeśli: zarabiasz średnio 12800 tys. zł brutto miesięcznie, wypełniasz PIT-37, w twoim rozliczeniu rocznym za 2022 roku korzystniejsze byłoby rozliczenie według starych zasad, Urząd Skarbowy zwróci Ci różnicę w rozliczeniu za 2022 rok" - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

- Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie bądź takie samo, zarabiając do 12,8 tys. zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w roku 2021 - zapewnił premier podczas piątkowej konferencji prasowej. 

Kogo obejmuje ulga dla klasy średniej? Jak liczyć podatek w 2022 roku?

Z początkiem roku rząd wprowadził mechanizm, który ochroni osoby o określonych dochodach przed stratą. Obowiązują dwa wzory - dla różnych przedziałów dochodowych. Kwota ulgi to iloczyn przychodów (kwota brutto, w poniższych wzorach to literka "A") oraz odpowiedniego wskaźnika:

(A x 6,68 proc. – 4566 zł) ÷ 0,17, dla A wynoszącego co najmniej 68 412 zł i nieprzekraczającego kwoty 102 588 zł,

oraz:

(A x (-7,35 proc.) + 9829 zł) ÷ 0,17, dla A wyższego od 102 588 zł i nieprzekraczającego kwoty 133 692 zł.

Preferencja dla klasy średniej została zdefiniowana w art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ("Ulga dla pracowników lub podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej"). Będzie mógł z niej skorzystać każdy, kto uzyskał przychody z pracy na etacie oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej w łącznej wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. W przypadku właścicieli firm chodzi o przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Przychody są pomniejszone o koszty z wyłączeniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Więcej o: