Prawo do "rozłączenia się" w całej Unii? Komisja przygląda się "work-life balance"

Masowa praca zdalna wprowadzona przez wielu pracodawców z powodu epidemii koronawirusa stała się dość istotnym problemem - także Bruksela zauważa w tym zakresie pilną potrzebę regulacji praw pracowniczych. Komisja Europejska planuje wprowadzić nawet tzw. "prawo do rozłączenia się" w całej UE. Na czym ono polega?

Dziennikarze Interii dowiedzieli się w Komisji Europejskiej, że trwają pracę nad rozwiązaniami dotyczącymi prawa, które może się okazać znaczące zwłaszcza dla pracowników zdalnych, ale nie tylko. - "Prawo do rozłączenia się" może zostać wprowadzone w całej Unii Europejskiej - czytamy na portalu.

Zobacz wideo Pandemia uderzyła w młodych. „Ich wejście na rynek pracy jest fatalne"

"Prawo do rozłączenia się" w obszarze zainteresowań Komisji Europejskiej

"Prawo do rozłączenia się", zwane też "prawem do bycia offline" miałoby unormować sytuacje, w których pracownik po godzinach pracy, zamiast całkowicie odciąć się od urządzeń służbowych (laptopa, telefonu), jest osiągalny dla pracodawców w czasie wolnym. Sam pomysł wywodzi się z Francji, gdzie w 2001 roku Sąd Najwyższy orzekł, że to, że pracownik nie był osiągalny poza godzinami pracy, nie może być traktowane jako przewinienie wobec pracodawcy. W 2016 roku we francuskim prawie pracy pojawił się wprost zapis dotyczący "prawa do rozłączenia się". Pracodawcy, którzy nie zapewnią takiego prawa, mogą trafić na rok do więzienia i być ukarani grzywną 3 750 euro.

- Komisja jest zaangażowana, by w ślad za rezolucją PE poszedł akt prawny z pełnym poszanowaniem zasad proporcjonalności, pomocniczości i lepszego stanowienia prawa. Zamierzamy również wezwać państwa członkowskie, by w ramach EPSCO (forum złożone z ministrów pracy państw członkowskich - przyp. red.), odniosły się do spraw związanych z pracą zdalną - przekazał Interii rzecznik KE.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Praca zdalna (zdjęcie ilustracyjne)Rekompensaty kosztów za pracę zdalną. Niejasne kwestie rozliczeń podatkowych

Kiedy spodziewać się "prawa do rozłączenia się" w Unii? "Pewne zmiany" jeszcze w tym roku

Komisja zaznacza, że dopiero będzie decydować o tym, czy ma wystarczającą liczbę przesłanek i danych, by rozpocząć konsultacje społeczne dotyczące "prawa do rozłączenia się". Nieoficjalnie przekazano, że "pewne zmiany" nastąpią w sierpniu 2022 roku. Jak zauważa portal, to wówczas w Unii Europejskiej wejdzie w życie dyrektywa "w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej".

Celem dyrektywy jest to, by pracownicy wszędzie, gdzie jest to możliwe, z góry i z wyprzedzeniem byli informowani, kiedy będą pracować, zamiast zostawiać to na ostatnią chwilę. Zgodnie z dyrektywą, pracownik mógłby odmówić pracy, jeśli nie został powiadomiony o konieczności jej świadczenia z minimalnym okresem powiadomienia, a odmowa ta nie może mieć dla niego negatywnych skutków. - To de facto daje im prawo do rozłączenia się poza tymi okresami - powiedział rzecznik KE.

Praca (zdjęcie ilustracyjne)4-dniowy tydzień pracy to najbardziej atrakcyjny benefit dla Polaków. Co jeszcze?

W ostatnim czasie "prawo do rozłączenia się" - w podobnej lub nieco mniejszej skali, wprowadziły też Włochy, Słowacja czy Kanada. Z kolei w Niemczech prawo to stosuje wiele dużych firm. Ustawodawcy zwracali uwagę na to, że cyfrowa transformacja ma ogromny wpływ na zdrowie ludzi, w tym na jakość życia pracowników, którzy będąc w ciągłym kontakcie z pracodawcą lub współpracownikami, często są psychicznie i fizycznie wyczerpani.

*****

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: