Lidl będzie "biblioteką". Klienci wypożyczą książki podczas zakupów. Sieć ominie zakaz handlu w niedziele?

Lidl wprowadzi do niektórych sklepów książkomaty, które pozwolą klientom wypożyczyć książki podczas zakupów. Sieć zapewnia jednak, że sklepy pozostaną zamknięte w niedziele niehandlowe. "Nasi klienci będą mogli dokonać zakupów wyłącznie od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe" - wyjaśniła rzecznika prasowa Lidla.

1 lutego weszły w życie nowe przepisy, które zaostrzyły zakaz handlu w niedziele. Jednak sklepy wynajdują coraz to nowsze i kreatywniejsze sposoby, aby móc otwierać się w niedziele niehandlowe.

Przykładowo sklep Intermarche w Cieszynie (woj. śląskie), który znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego, ogłosił się "dworcem", a hol wejściowy stał się "poczekalnią". Z kolei placówka tej samej sieci w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie) zamieniła się w "czytelnię".

Zakaz handlu w niedziele - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

książki - zdjęcie ilustracyjne Supermarket czytelnią. Nowe sposoby na obejście zakazu handlu w niedzielę

Książki wypożyczymy również w Lidlu. Nowy pomysł sieci

Lidl zapowiada natomiast wprowadzenie książkomatów do swoich placówek. Klienci będą mogli podczas zakupów wypożyczyć książki z pobliskich bibliotek. Sieć planuje uruchomić książkomaty łącznie w 11 sklepach. Dwa urządzenia zostaną zainstalowane przy sklepach Lidl w Poznaniu przy ul. Zamenhofa 132 i ul. Poszwińskiego 6.

"Książkomaty dadzą możliwość korzystania z oferty Biblioteki Raczyńskich nowym i dotychczasowym czytelnikom w tych częściach Poznania, gdzie brakuje jej filii" - czytamy w komunikacie prasowym, przesłanym do Gazety.pl.

Sieć wyjaśnia, że klienci będą mogli korzystać z książkomatów już w drugiej połowie marca. "Wtedy też pojawią się dokładne instrukcje i zasady korzystania z urządzeń, które pozwolą wypożyczać i oddawać książki tym, którzy nie zawsze mają bibliotekę po drodze. W każdym z urządzeń są 93 skrytki na książki, w każdej ze skrytek mieści się kilka książek" - wyjaśniono.

"Dzięki ustawieniu automatów przy naszych sklepach, czytelnicy będą mogli wypożyczyć książki wygodnie, przy okazji codziennych zakupów. Wierzymy, że to rozwiązanie będzie szczególnie dogodne dla seniorów i dzieci" - powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska, cytowana w komunikacie.

Rzeczniczka prasowa zapewniła, że sklepy z książkomatami pozostaną zamknięte w niedziele niehandlowe.

Od kilku miesięcy jesteśmy w kontakcie z Biblioteką Raczyńskich ws. wspólnego przedsięwzięcia, którego celem jest wsparcie czytelnictwa wśród Polaków poprzez zlokalizowanie książkomatów przy naszych sklepach w Poznaniu. Projekt jest lokalny - dotyczy wyłącznie dwóch sklepów w Poznaniu - oraz nie jest związany z godzinami otwarcia naszych obiektów. Od 1 lutego br. sklepy Lidl Polska - również te, przy których są zlokalizowane książkomaty - będą nieczynne w niedziele niehandlowe. Nasi klienci będą mogli dokonać zakupów wyłącznie od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe

- podkreśliła Aleksandra Robaszkiewicz.

Zakupy w sklepie, handel (zdjęcie ilustracyjne) Sklepy zamieniają się w dworce i czytelnie. Solidarność: Chcemy kontroli PIP

Zakaz handlu w niedziele zaostrzony. Ale są wyjątki

Przepisy dotyczące handlu w niedziele zostały zaostrzone. Jednak ustawa przewiduje pewne wyjątki, z których próbują korzystać niektóre sieci.

Zgodnie z podpunktem 10. w art. 6 ust. 1 ustawy o zakazie handlu, z niedzielnych ograniczeń wyłączono "placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku", bez konieczności uzyskiwania 40 proc. z ww. działalności - zauważa Business Insider.

Zobacz wideo Andrzej Duda nawiązał do inflacji: Ja też płacę rachunki. Ja też robię zakupy
Więcej o: