Gabriela Masłowska rezygnuje z kandydowania do RPP. To już druga rezygnacja kandydatki PiS

Gabriela Masłowska, posłanka partii Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowała z kandydowania do Rady Polityki Pieniężnej. O swojej decyzji poinformowała w piśmie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. "Pani marszałek, uprzejmie informuję, że wycofuję swoją kandydaturę na członka Rady Polityki Pieniężnej" - napisała posłanka.
Zobacz wideo "Czyżby nadciągał kataklizm dla tych z kredytami?" Odpowiadamy na Wasze pytania [Q&A]

We wtorek sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Gabrieli Masłowskiej do RPP. Pozytywną rekomendację komisji ma też inny kandydat Prawa i Sprawiedliwości, poseł tej partii Wiesław Janczyk. Zgłoszony do Rady przez Koalicję Obywatelską ekonomista Jakub Borowski otrzymał z kolei negatywną opinię komisji finansów.

Pod koniec stycznia z członkostwa w RPP zrezygnowała inna kandydatka Prawa i Sprawiedliwości - prof. Elżbieta Ostrowska. Skład Rady Polityki Pieniężnej musi się zmienić, ponieważ 9 lutego z ramienia Sejmu kadencja kończy się Grażynie Ancyparowicz oraz Erykowi Łonowi, a 30 marca Jerzemu Żyżyńskiemu.

Wybór członków Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano w bloku głosowań, który ma się rozpocząć w Sejmie w środę o 14.45.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Rada Polityki Pieniężnej - kto wchodzi w jej skład?

Rada Polityki Pieniężnej jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego. Jej głównym zadaniem jest ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa.

Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz nalicza i utrzymuje rezerwę obowiązkową. Składa się z dziewięciu członków (po trzech mianują Sejm, Senat oraz Prezydent RP) i przewodniczącego, którym jest prezes NBP.

Więcej o: