PIT za rok 2022 nie będzie już taki sam. Przez Polski Ład. Ekspertka: Zabrał wiele korzystnych rozwiązań

- Głośno komentowany Nowy Ład tak naprawdę zabrał bardzo wiele korzystnych rozwiązań zarówno dla przedsiębiorców jak i dla zwykłych osób fizycznych - wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl Bożena Nowicka, doradca podatkowy. O jakie straty chodzi?

Od 15 lutego Polacy mogą rozliczać się z fiskusem. Jedną z najwygodniejszych firm, by sprawdzić, czy należy nam się zwrot podatku, czy też musimy coś dopłacić, jest system Twój e-PIT. Rozliczenie w przyszłym roku może się jednak różnić od tegorocznego. Wszystko przez Polski Ład, który nie tylko zmienił wysokość kwoty wolnej od podatku czy drugiego progu podatkowego. Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, podatnicy będą mogli rozliczyć się zarówno według nowych jak i starych zasad podatkowych. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rozmowa o pracy - oczekiwania

Ekspert: Nowy Ład tak naprawdę zabrał bardzo wiele korzystnych rozwiązań

Szef rządu obiecał, że większość Polaków na Polskim Ładzie nie straci. O komentarz do tego zapewnienia redakcja next.gazeta.pl poprosiła specjalistę. Bożena Nowicka, doradca podatkowy w DORADCA Zespół Doradców Finansowo Księgowych Sp. z o.o., ekspert w dziedzinie prawa podatkowego wyjaśnia, że z pewnością stratą nie będzie likwidacja niektórych ulg, ponieważ już dziś nie ma ich zbyt wiele.

- Ogólnie rzecz biorąc, ostatnie zmiany w obszarze prawa podatkowego są wyrazem bardzo fiskalnego podejścia polityki państwa do świata biznesu, przedsiębiorczości oraz do zwykłej życiowej zaradności. - stwierdziła. - Głośno komentowany Nowy Ład tak naprawdę zabrał bardzo wiele korzystnych rozwiązań zarówno dla przedsiębiorców jak i dla zwykłych osób fizycznych - dodała. 

Wskazała kilka przykładów. - Przedsiębiorca, który uzyskuje przychody z wynajmu lokali mieszkalnych, czy to w ramach najmu długotrwałego, czy też krótkotrwałego, nie będzie mógł od 2023 roku odliczać sobie kosztów amortyzacji, czyli zużycia wynajmowanego budynku mieszkalnego czy lokalu mieszkalnego. W efekcie opodatkowaniu podlegać będą przychody, a nie dochody z tego rodzaju działalności. Podatek dochodowy staje się zatem podatkiem przychodowym - stwierdza. 

Jeśli zatem spółka jest właścicielem budynku mieszkalnego, takiego jak blok, od uzyskanych czynszów z tytułu najmu lokali mieszkalnych od 2023 roku będzie musiała zapłacić podatek dochodowy - najczęściej 19 proc.

Rosyjskie uzbrojenie w pobliżu miasta Woroneż na zdjęciu satelitarnym Maxar TechnologiesTysiące pojazdów wojskowych przy granicy z Ukrainą. Widać je na zdjęciach

Zarabiasz na wynajmie mieszkań? Od przyszłego roku zapłacisz więcej

Nowy Ład zmienił również istotnie zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tzw. najmu prywatnego. - Od 2023 roku każdy, kto zdecyduje się na czerpanie korzyści z wynajmu np. mieszkania, garażu, etc., będzie miał obowiązek zapłacić 8,5 proc. podatku (do momentu kiedy suma uzyskanych przychodów z najmu nie przekroczy 100.000, powyżej tej kwoty stawka podatku wynosi 12,5 proc). - wyjaśnia. 

Dodaje, że tylko do końca 2022 roku podatnicy mają możliwość rozliczania tego rodzaju dochodów na tzw. zasadach ogólnych. - Przy tej formie opodatkowania można było dotychczas odliczyć jako koszty, np. zakup wyposażenia czy mebli do wynajmowanego mieszkania, czy też koszty amortyzacji lokalu. Nowy Ład od 2023 roku pozbawia już takich preferencji - dodaje. 

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Samotni rodzice też stracą

Bożena Nowicka zwraca też uwagę na osoby, które samotnie wychowują dziecko. - Po raz ostatni w 2022 roku, rozliczając się za 2021 rok, mają możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania, które dawało możliwość obniżenia progu podatkowego. Aktualnie już, jeżeli osoba samotnie wychowująca dziecko uzyska roczne dochody powyżej pierwszego progu skali podatkowej, czyli powyżej 120.000, od nadwyżki tych dochodów zapłaci podatek w stawce 32 proc. - wylicza.

- Dotychczasowe uregulowania pozwalały na to, aby osoba samotnie wychowująca dziecko ustalała podatek należny za dany rok w podwójnej wysokość podatku obliczonego od połowy rocznych dochodów - dodaje. 

Posłuchaj podcastu Odc. 15: Fancy Bears wywołały burzę w polskim internecie. Czym jest NFT?
Więcej o: