Nowe limity dla emerytów i rencistów. Jak dorobić i nie stracić świadczenia?

Od marca zaczną obowiązywać nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. Do jakiej kwoty będą mogli zarabiać, by nie stracić swoich świadczeń?
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, muszą się liczyć z limitami przychodów. Te aktualizowane są co trzy miesiące, w związku z tym, że co kwartał zmienia się wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Kolejna zmiana nastąpi już 1 marca.

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Limity przychodów. Których emerytów i rencistów dotyczą, a których nie?

Nowe progi przychodów dotyczą świadczeniobiorców, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (65 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn), czyli rencistów, emerytów, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę, a także osoby pobierające dopłatę do minimalnej emerytury. W przypadku tej ostatniej grupy przychód z pracy nie może przekroczyć kwoty dopłaty.

Zmiany nie obowiązują natomiast osób, które ukończyły już wiek emerytalny, a także tych, które pobierają rentę dla inwalidów wojennych i wojskowych.

Limity przychodów dla dorabiających emerytów i rencistów. Co się zmienia?

Nowe limity zapowiadają się korzystnie dla emerytów i rencistów, bo pozwolą im więcej dorobić. Od 1 marca graniczna kwota przychodu wyniesie 4196,60 zł (wcześniej było to 3960,20 zł brutto), czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Pracujący emeryci i renciści powinni jednak uważać. Jeśli zarobią powyżej tego progu, ich świadczenia będą pomniejszane, a jeżeli przychód z pracy przekroczy 130 proc., czyli 7793,70 zł (wcześniej 7354,50 zł brutto), to ZUS zawiesi świadczenie.

Nowe limity przychodów a renta socjalna

Z początkiem 2022 r. zmieniły się zasady dla osób dorabiających do renty socjalnej, która nie zostanie już zmniejszona ani zawieszona, dopóki rencista nie przekroczy progu 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wcześniej była zawieszana już po przekroczeniu 70 proc.

- Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód od grudnia będzie wyższy niż pierwszy próg, czyli 4196 zł 56 gr, to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości - podkreśliła Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana przez Business Insider.

Więcej o: