ZUS - ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kto może złożyć wniosek?

ZUS odrzuca wiele wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. Okazuje się, że tylko część emerytów może złożyć pismo do urzędu z prośbą o ponowne przeliczenie świadczenia. Jakie warunki trzeba spełniać, aby móc wnioskować o przeliczenie emerytury? Wyjaśniamy!

Główny Urząd Statystyczny opublikował tablice, z których wynika, że nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W związku z tym wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w ubiegłych latach. "Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia" - ostrzega Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zobacz wideo "Pytanie, na które nie umie odpowiedzieć infolinia Polskiego Ładu" [Q&A]

ZUS wyjaśnia, kto może ponownie przeliczyć emeryturę 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że ponownie przeliczyć emeryturę można tylko w dwóch przypadkach. 

  1. Kiedy osoba, która osiągnęła wiek emerytalny i wciąż pracuje (odprowadza składki).
  2. Jeśli wnioskodawca odnajdzie brakujące dokumentów sprzed 1999 roku, które informują o świadczeniu pracy.

"Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur ustalanych według nowych zasad. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez ZUS.

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Waloryzacja emerytury i 13. emerytura

Od 1 marca zgodnie z tegoroczną waloryzacją emerytury i renty wzrosną o siedem proc. W kwietniu natomiast zostaną wypłacone tzw. "trzynastki". Jak wyjaśnia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego tego roku. W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Minimalna emerytura od 1 marca wyniesie 1338,44 złotych brutto, czyli o prawie 88 złotych więcej, niż dotychczas. Rzecznik ZUS zaznaczył, że w sprawie waloryzacji nie trzeba składać żadnych wniosków, gdyż odbywa się ona automatycznie. Poinformował, że wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się w kwietniu. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS - zaznaczył Paweł Żebrowski.

Podkreślił, że Zakład przygotowuje się też do wypłaty "trzynastek", które w tym roku wyniosą 1338,44 złotych brutto, czyli 1217,98 złotych "na rękę". To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Twój e-PITJak rozliczyć PIT przez internet? Do kiedy należy to zrobić? [PORADNIK]

Paweł Żebrowski wyjaśnił, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona wraz ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. Oznacza to, że że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia oraz "trzynastki".

Więcej o: