Niemcy. "Ukryta inflacja" eksplodowała. Ważny wskaźnik ostro w górę. "Żarty się skończyły"

"Żarty się skończyły. Niemieckie ceny producenckie wzrosły o 25 proc. r/r." - piszą analitycy Pekao Research. W Polsce wzrost cen również ma miejsce, ale na mniejszą niż w Niemczech skalę.

Niemiecki urząd statystyczny opublikował dane dotyczące dynamiki cen produkcji sprzedanej. Jak informuje PKO Research, wzrost przebił wskaźnik 25 proc. rok do roku. Tym samym jest najwyższy od 1949 r. "Do wzrostu przyczyniły się głównie podwyżki cen energii (66,7 proc.r/r), w tym o 119 proc. r/r droższy gaz. Bazowa inflacja PPI (pomijająca energię) wyniosła 12 proc. r/r." - czytamy w komunikacie banku. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

W podobnym tonie wypowiadają się eksperci Pekao Research. "Żarty się skończyły. Niemieckie ceny producenckie wzrosły o 25 proc. r/r." - czytamy we wpisie zamieszczonym na Twitterze. 

Rosyjskie uzbrojenie w pobliżu miasta Woroneż na zdjęciu satelitarnym Maxar Technologies Tysiące pojazdów wojskowych przy granicy z Ukrainą. Widać je na zdjęciach

Ważny wskaźnik w górę również w Polsce. Eksperci: To przez drogą energię

Dane, które są istotne dla gospodarki, w piątek opublikował też GUS. W styczniu 2022 wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 33 spośród 34 działów przemysłu w porównaniu z rokiem poprzednim. "Według wstępnych danych w styczniu br., w stosunku do stycznia ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano [...] m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 40,2 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 34,9 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 32,5 proc., maszyn i urządzeń - o 28,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 27,5 proc., wyrobów z metali - o 25,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 24,2 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 19,9 proc." - czytamy w komunikacie.

Główny Urząd Statystyczny poinformował też, jak wzrosły ceny produkcji przemysłowej. W styczniu 2022 roku były wyższe w porównaniu z tym samym okresie w roku poprzednim o 14,8 proc. "Ukryta inflacja", jak mówi o wskaźniku część ekonomistów, może przełożyć się na wzrost cen na sklepowych półkach.

Wzrost wskaźnika nieznacznie przekroczył oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 14,4 proc. Analitycy przewidują, że tak wyraźny wzrost wskaźnika to skutek drastycznego wzrostu cen energii. 

"Cały czas widać również silny wpływ sytuacji na rynku energii na produkcję. Bardzo wysokie ceny gazu ziemnego poprawiają konkurencyjność wytarzania prądu z węgla. Efektem jest wzrost w kategorii Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o ponad 50 proc. rok do roku oraz o ponad 30 proc.rok do roku w górnictwie" - czytamy w analizie ekspertów Banku ING.

. Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Posłuchaj podcastu Odc. 15: Fancy Bears wywołały burzę w polskim internecie. Czym jest NFT?
Więcej o: