Kontrola trzeźwości w pracy dopiero po uprzedzeniu pracowników. "Nie później niż dwa tygodnie"

Zapowiadany od dawna projekt umożliwiający pracodawcom sprawdzenie, czy pracownik zjawił się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, czeka na akceptację Rady Ministrów - informuje "Puls Biznesu". Dotychczas takie badanie mógł przeprowadzić jedynie policjant.

Według danych "Rzeczpospolitej" z 2019 roku, w Polsce każdego dnia sprzedawane są trzy miliony "małpek" czyli małych buteleczek z alkoholem. Aż 1/3 z nich kupowana jest przez Polaków w godzinach przedpołudniowych.

Zobacz wideo Picie alkoholu pomaga w walce z koronawirusem? Szkodliwy mit

Pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę trzeźwości 

Projekt, który trafił właśnie do akceptacji Rady Ministrów przewiduje, że pracodawca będzie mógł przeprowadzić swoim pracownikom kontrolę trzeźwości oraz na obecność środków odurzających. Dotychczas takie badanie mogła przeprowadzić jedynie policja, ze względu na to, że stan trzeźwości pracownika zaliczał się do "danych dot. zdrowia", które chroniło RODO.

Według informacji "Pulsu Biznesu", pracodawca będzie mógł nie dopuścić do pracy osoby, która stawiła się w niej pod wpływem alkoholu lub spożywała go już w czasie pracy. Te same regulacje będą obejmować osoby, które będą pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. 

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pracodawca będzie musiał uprzedzić pracowników przed testami

Pracodawca będzie mógł również odmówić pracy osobom, u których takie substancje zostały wykryte podczas testów prewencyjnych. Gazeta informuje jednak, że o ich przeprowadzaniu będzie trzeba uprzedzić pracowników. Muszą oni zostać zawiadomieni nie później niż dwa tygodnie przed testami

Regulacje będą obejmować nie tylko stałych pracowników na etacie, jak i tych zatrudnionych na umowach zlecenie czy samozatrudnionych. Kontrole będą odbywać się w zakładach pracy, ale również mogą zdarzyć się w domu, gdy pracownik swoje obowiązki wykonuje zdalnie.  

Więcej o: