To Rosjan zaboli. Mastercard i Visa zawieszają operacje w Rosji. "Szokujące wydarzenia"

Słaby rubel, kolejki do bankomatów, drożejące zagraniczne towary w sklepach, znikające marki zagraniczne? To Rosjan nie powinno martwić tak bardzo, jak inna pośrednia sankcja: za chwilę może się okazać, że karty niektórych z nich nie działają i nie można w ogóle nimi płacić ani wypłacać pieniędzy.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, nad ranem. Ukraińcy twardo się bronią, zarówno zawodowa armia, jak i dołączające do niej coraz liczniejsze siły obrony terytorialnej, do której miało zaciągnąć się już 100 tysięcy osób. Zachód odpowiada wysyłając sprzęt wojskowy i pomoc humanitarną do Ukrainy i uderzając w Rosję sankcjami. W tej wojnie nic nie jest przesądzone, sytuacja jest niepewna i często się zmienia, najnowsze informacje można śledzić na stronie głównej Gazeta.pl.

Mastercad i Visa, dwaj giganci zajmujący się obsługą płatności kartowych, ogłosili właśnie, że zawieszają wszystkie operacje w Rosji. 

Wojna w Ukrainie. Mastercard: "szokujące i niszczące wydarzenia"

Mastercard poinformował, że wydawane przez rosyjskie banki karty nie będą już obsługiwane przez tę firmę. Do tego żadna karta z logo Mastercard, która została wydana poza krajem, nie będzie działać w rosyjskich sklepach i bankomatach. 

"Od ponad tygodnia świat przygląda się szokującym i niszczącym wydarzeniom wynikającym z rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nasi koledzy, nasi klienci i nasi partnerzy zostali dotknięci w sposób, którego większość z nas nie mogła sobie wyobrazić" - czytamy w komunikacie firmy. 

Mastercard opisuje, że decyzję podjął po długim zastanowieniu, dialogu i informacjach zwrotnych ze strony rządów, klientów, partnerów, udziałowców i pracowników. "Robiąc ten krok, łączymy się z wieloma innymi w nadziei i zobowiązaniu do bardziej pozytywnej, produktywnej i spokojnej przyszłości dla nas wszystkich" - kończy swoje wyjaśnienie firma. 

Zobacz wideo Szokujące informacje ws. Abramowicza. Brytyjczycy ujawniają: Firma Evraz dowodem

Visa też reaguje

Podobnie brzmi komunikat Visy. "Ze skutkiem natychmiastowym" Visa zacznie prace nad tym, by zaprzestać wszystkich transakcji Visa w Rosji w ciągu najbliższych dni - czytamy w nim. "Po zakończeniu tego procesu wszystkie transakcje zainicjowane kartami Visa wydanymi w Rosji przestaną działać poza tym krajem, a karty Visa wydane przez instytucje finansowe poza Rosją nie będą już działać w Federacji Rosyjskiej" - czytamy w komunikacie.

Al Kelly, dyrektor Visa Inc., uzasadnił decyzję "niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę" i jej skutkami. - Żałujemy, że to będzie miało wpływ na naszych cenionych współpracowników oraz na klientów, partnerów, handlowców i posiadaczy kart, których obsługujemy w Rosji. Ta wojna i ciągłe zagrożenie dla pokoju i stabilności wymagają, abyśmy zareagowali zgodnie z naszymi wartościami - oświadczył.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: