Eksperci nie mają dobrych wieści. "W marcu i kwietniu benzyna może kosztować 8 zł za litr"

Eksperci analizujący rynek paliw przewidują, że obserwowana ostatnio podwyżka cen benzyny, może utrzymać się przez najbliższe miesiące, a nawet wzrosnąć. "Na przełomie marca i kwietnia benzyna może kosztować nawet 8 zł" - przewiduje Jakub Bogucki, analityk e-petrol.pl.

Urszula Cieślak z BM Reflex w rozmowie z TVN24 BiS zauważyła, że w poniedziałek zaobserwowano "dynamiczny wzrost cen ropy naftowej", ale na szczęście dla naszych portfeli, już się ustabilizował. W nocy za baryłkę płacono 140 dolarów, a teraz 130. Widać więc delikatny spadek. Mimo to, "cena jest rekordowa z uwagi na wartość złotego wobec dolara". Według Jakuba Boguckiego, w marcu cena za baryłkę dobije do aż 150 dolarów.  

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się obniżek cen paliw? Ekspert wyjaśnia

Jak zauważył dziennikarz "Rzeczpospolitej" Bartłomiej Sawicki, takich cen na rynku nie było od 14 lat. "Ropa już po 130 dol. za baryłkę. Taki poziom był widziany ostatni raz 14 lat temu" - napisał na Twitterze. 

Najnowsze wiadomości związane z wojną w Ukrainie, w tym jej gospodarczymi skutkami, na stronie głównej Gazeta.pl.

Ceny paliw idą w górę przez sankcje?

Obaj eksperci przewidują, że sankcje nakładane na Rosję mogą wyraźnie niekorzystnie wpłynąć na ceny. Pogłoski o wstrzymaniu importu ropy z Rosji przez USA odbiły się na cenach, mimo że tylko 3 proc. amerykańskiej ropy pochodzi z Rosji. Skutkowałoby to jednak przede wszystkim spadkiem dostaw surowca do Europy

- Przy takiej skali wzrostu, krajowe rafinerie nie będą w stanie wziąć wzrostu cen surowca na siebie, tym bardziej że jesteśmy zmuszeni do szukania dostaw ropy z alternatywnych kierunków niż Rosja - tłumaczyła Cieślik w rozmowie z TVN-em.  

Ceny paliw. "Benzyna może kosztować nawet 8 złotych"

Jakub Bogucki w rozmowie z money.pl podkreśla, że groźba Europy o rezygnacji z zakupy rosyjskiej ropy, jedynie aktualną cenę podbija, a to przekłada się na wzrost ceny benzyny.

- O ile ceny oleju napędowego już przekraczają 7 zł, o tyle ceny benzyn jeszcze trzymały się poniżej tej granicy. Na przełomie marca i kwietnia może ona kosztować nawet 8 zł - mówił dla money.pl ekspert e-petrol.pl.  

Takie ograniczenie eksportu rosyjskiej ropy mogłoby wynieść nawet 4,3 mln baryłek dziennie. Zrezygnować musiałaby zarówno Europa jak i USA.  

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej informacji w artykule:

Więcej o: