13. emerytura bez podatku? Projekt trafił do konsultacji. Ile wyniesie trzynastka i kiedy wypłata?

Już niebawem rozpoczną się wypłaty 13. emerytury. Zanim jednak do tego dojdzie, rząd chce całkowicie zwolnić wypłatę trzynastki z podatku dochodowego. Projekt właśnie trafił do konsultacji.
Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł. To jednak wiąże się z większymi zaliczkami dla Urzędu Skarbowego, co poskutkowało niższymi pensjami dla wielu osób. Rząd zapewnia, że w skali roku podatnicy zyskają, muszą jednak czekać na przyszłoroczny zwrot podatku. Sytuacja dotyczy ta również seniorów, którzy dostaną 13. emeryturę. 

13. emerytura bez podatku

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Dokument trafił do konsultacji publicznych. 

Jak dowiadujemy się w treści rozporządzenia, chodzi o wypłatę 13. emerytury. 2/3 emerytów nie płaci podatku dochodowego od początku 2022 roku, ponieważ ich przychody nie przekraczają 30 tys. zł rocznie. W związku jednak z trzynastką, w miesiącu gdy trafi do nich przelew, urząd skarbowy pobierze zaliczkę na podatek dochodowy (nawet w przypadku, gdy wypłata nie sprawi, że zostanie przekroczony próg 30 tys. zł w skali roku). 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Rozporządzenie ministra finansów pozwoli na uniknięcie tej sytuacji. Do osób, które nie przekroczą 30 tys. zł przychodu rocznie, trzynasta emerytura trafi w pełnej kwocie, jeśli dokument wejdzie w życie.

Kiedy wypłata 13. emerytury? Ile wyniesie? 

Trzynastkę otrzymają osoby, które prawo do świadczenia zyskały najpóźniej 31 marca 2021 roku. Wypłata trafi do emerytów wraz z kwietniowymi lub majowymi wypłatami. Świadczenia będę bowiem wypłacane stopniowo, w kilku transzach dla różnych grup. Emeryci dostaną więc 13. emeryturę w całości, ale w różnym terminie. 

Dodatkowe świadczenie jest równe minimalnej emeryturze, która w tym roku wynosi 1 388,34 zł brutto po 7-procentowej waloryzacji w marcu. W 2021 roku 13. emerytura wynosiła 1250,88 zł brutto, oznacza to, że emeryci w tym roku otrzymają o 137,46 złotych wyższe dodatkowe świadczenie.

Więcej o: