Amerykański gaz popłynie do Unii. Joe Biden ogłosił decyzję: Krok wzmacniający pozycję strategiczną UE

- Ograniczenie zależności od dostaw rosyjskiego gazu będzie wiązać się z kosztami, jednak to krok nie tylko słuszny moralnie, ale i wzmacniający pozycję strategiczną Unii - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas ogłaszania decyzji o zwiększeniu dostaw gazu LNG do Unii Europejskiej.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział w trakcie piątkowej konferencji prasowej w Brukseli zwiększenie dostaw gazu do Unii. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić UE 15 mld metrów sześciennych gazu LNG w tym roku - stwierdził. 

Joe Biden zapowiada zwiększenie dostaw gazu LNG do UE

- Putin wykorzystuje surowce energetyczne do manipulowania świata, do przekierowania zysków na działania wojenne. Zdaję sobie sprawę, że ograniczenie zależności od dostaw rosyjskiego gazu będzie wiązać się z kosztami, jednak to krok nie tylko słuszny moralnie, ale i wzmacniający pozycję strategiczną Unii - powiedział amerykański prezydent.

Amerykański prezydent wyjaśnił też, że uniezależnienie od dostaw z Rosji jest konieczne, by nie finansować wojny na Ukrainie. Dodatkowy import LNG z USA ma pomóc Unii zastąpić dostawy rosyjskiego gazu.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Bronisław Komorowski gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (25.03)

Joe Biden w Polsce. Są szczegóły

Amerykański prezydent rozpocznie oficjalną wizytę w Polsce w piątek. Prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci z Brukseli do Rzeszowa, a następnie uda się do Warszawy. 

Polska informowała, że wizyta Joe Bidena będzie składać się z trzech części: spotkania z Andrzejem Dudą, spotkania z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce oraz spotkania dotyczącego wsparcia humanitarnego dla Ukrainy. Dopiero w piątek nad ranem przedstawiono więcej szczegółów wizyty prezydenta USA.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: