Najpierw McDonald's i IKEA, a teraz Coca-Cola. Rosja skopiuje słynny napój

Rosyjska firma Arkticzeskaja Woda, zajmująca się produkcją napojów, chce wprowadzić na rynek swoją własną coca-colę. To pokłosie decyzji amerykańskiego koncernu Coca-Cola o zawieszeniu działalności w Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.

Wiele zachodnich firm wycofało się już z rosyjskiego rynku. Lokalne firmy próbują kopiować słynne marki, aby wypełnić lukę. Teraz na celowniku znalazła się Coca-Cola.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Rosja skopiuje kolejną markę. "Naszym zadaniem jest jak najszybsze zajęcie wolnych nisz"

Arkticzeskaja Woda to jedno z pierwszych jamalskich przedsiębiorstw, które skorzystało z wprowadzonych niedawno środków wspierania biznesu. Firma korzysta już z wakacji kredytowych od zaciągniętych kredytów i planuje skorzystać również ze zwolnień podatkowych, aby zainwestować w rozwój nowych produktów i poszerzenie asortymentu - podaje w komunikacie Rosyjski Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny.

Firma pracuje nad nowymi napojami o smakach: "coca-cola", "tarhun", "bajkał" i "cream-soda". Ich produkcja rozpocznie się w fabryce zlokalizowanej na półwyspie Jamał.

"Tak, odczuliśmy różnicę kursową i mały niedobór komponentów od naszych dostawców, które były importowane do kraju. Ale dostawcy już zaczęli tworzyć nowe łańcuchy dostaw, a ceny spadają" - powiedział Siergiej Kara, dyrektor generalny Arkticzeskaja Woda. Dodał, że "z rynku odchodzą duże firmy zagraniczne, naszym zadaniem jest jak najszybsze zajęcie wolnych nisz".

Więcej o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkie zachodnie firmy opuściły rosyjski rynek. Rosja chce je kopiować

Przypomnijmy, 8 marca amerykański koncern Coca-Cola ogłosił, że wycofuje się z Rosji. Podobną decyzję podjęły m.in. sieć McDonald's i szwedzka IKEA. Natomiast 10 marca Władimir Putin wydał dekret, który znosi ochronę dla posiadaczy patentów zarejestrowanych w tzw. wrogich krajach, dla tych, którzy prowadzą w nich interesy lub mają obywatelstwo tych krajów.

Po tej decyzji Rosja faktycznie zaczęła kopiować zagraniczne firmy. Sieć McDonald's ma zostać zastąpiona marką "Wujek Wania". Zamiast IKEI ma powstać IDEA. Skopiowane firmy mają również posiadać loga, które dobitnie przypominają zagraniczne marki.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Czy Rosjanie będą tęsknić za McDonald's?
Więcej o: