Polska może otrzymać pieniądze z Unii Europejskiej przeznaczone na pomoc uchodźcom. Środki, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", miałyby pochodzić z dwóch źródeł.
Pierwsze to przesunięcie środków przeznaczonych pierwotnie na walkę ze skutkami COVID-19 (ok. 0,5 mld euro). Drugie źródło finansowania to pula wolnych środków z niewykorzystanych jeszcze funduszy za lata 2014-2020.
Jak wyjaśnia "DGP", środki przydadzą się władzom lokalnym. "Pieniądze będą mogły być przeznaczone na centra wsparcia uchodźców w województwach granicznych, sfinansowanie infrastruktury, mieszkalnictwa i wyposażenia oraz usług w zakresie zatrudnienia i edukacji, integracji społecznej, opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi" - czytamy w dzienniku.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Dodatkowe środki wydają się konieczne w obliczu danych, które w poniedziałek opublikowała Straż Graniczna. Od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski wjechało z tego kraju 2,48 mln uchodźców. W niedzielę funkcjonariusze odprawili 22 tysiące 300 osób. To spadek o ponad 6 procent w porównaniu z sobotą. W poniedziałek, do 07.00 do Polski wjechało 3 tysiące 400 uchodźców. Jednocześnie od początku wojny z Polski do Ukrainy wyjechało 457 tysięcy osób.
W ocenie ekspertów nie wszyscy zdecydują się na ten krok. - Z szacunków ekspertów wynika, że ponad połowa uchodźców z Ukrainy - a więc być może ponad milion osób - zostanie na stałe w Polsce, a reszta po zakończeniu działań wojennych powróci do Ukrainy - wyjaśnia cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną" socjolog dr Karolina Podgórska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
O wyzwaniach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy w rozmowie z Gazeta.pl Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej mówiła już na początku marca. - By sprostać wymaganiom, jakie niesie ze sobą tak duża liczba uchodźców, będą potrzebne systemowe rozwiązania. Wiele lokalnych władz przekształca już szkoły, ośrodki sportowe, mieszkania komunalne, przeznacza hotele czy hostele, by spełnić potrzeby mieszkaniowe uchodźców. Ale będą potrzebne rozwiązania dotyczące wsparcia finansowego, pozwoleń na pracę, umieszczenia dzieci w żłobkach, przedszkolach, szkołach - wyjaśniała.
Zdaniem Heleny Krajewskiej w niesieniu pomocy gigantyczną rolę odgrywają organizacje lokalne, grupy aktywistów, samorządy. Te mają jednak ograniczone zasoby. Dlatego tak ważne jest wsparcie zarówno na poziomie rządu, jak i Unii Europejskiej.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl