Polska może otrzymać 6,5 mld zł. Na doraźną pomoc uchodźcom. Ekspertka: Potrzebne systemowe rozwiązania

Unia Europejska wyasygnuje dodatkowe środki dla Polski w ramach pomocy dla uchodźców - wynika z nieoficjalnych ustaleń mediów. Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej już na początku marca apelowała o systemową pomoc dla organizacji niosących pomoc.

Polska może otrzymać pieniądze z Unii Europejskiej przeznaczone na pomoc uchodźcom. Środki, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", miałyby pochodzić z dwóch źródeł.

Zobacz wideo Jarosław Gowin był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (04.04)

Unia Europejska da Polsce miliardy na pomoc uchodźcom z Ukrainy?

Pierwsze to przesunięcie środków przeznaczonych pierwotnie na walkę ze skutkami COVID-19 (ok. 0,5 mld euro). Drugie źródło finansowania to pula wolnych środków z niewykorzystanych jeszcze funduszy za lata 2014-2020. 

Jak wyjaśnia "DGP", środki przydadzą się władzom lokalnym. "Pieniądze będą mogły być przeznaczone na centra wsparcia uchodźców w województwach granicznych, sfinansowanie infrastruktury, mieszkalnictwa i wyposażenia oraz usług w zakresie zatrudnienia i edukacji, integracji społecznej, opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi" - czytamy w dzienniku. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wywiady Sroczyńskiego"Nastroje antyukraińskie od razu rozegra Kreml. Nie powinniśmy dawać podpałki"

Straż graniczna: Blisko 2,5 mln uchodźców w Polsce

Dodatkowe środki wydają się konieczne w obliczu danych, które w poniedziałek opublikowała Straż Graniczna. Od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski wjechało z tego kraju 2,48 mln  uchodźców. W niedzielę funkcjonariusze odprawili 22 tysiące 300 osób. To spadek o ponad 6 procent w porównaniu z sobotą. W poniedziałek, do 07.00 do Polski wjechało 3 tysiące 400 uchodźców. Jednocześnie od początku wojny z Polski do Ukrainy wyjechało 457 tysięcy osób.

W ocenie ekspertów nie wszyscy zdecydują się na ten krok. - Z szacunków ekspertów wynika, że ponad połowa uchodźców z Ukrainy - a więc być może ponad milion osób - zostanie na stałe w Polsce, a reszta po zakończeniu działań wojennych powróci do Ukrainy - wyjaśnia cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną" socjolog dr Karolina Podgórska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Organizacje pozarządowe oczekują wsparcia systemowego

O wyzwaniach związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy w rozmowie z Gazeta.pl Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej mówiła już na początku marca. - By sprostać wymaganiom, jakie niesie ze sobą tak duża liczba uchodźców, będą potrzebne systemowe rozwiązania. Wiele lokalnych władz przekształca już szkoły, ośrodki sportowe, mieszkania komunalne, przeznacza hotele czy hostele, by spełnić potrzeby mieszkaniowe uchodźców. Ale będą potrzebne rozwiązania dotyczące wsparcia finansowego, pozwoleń na pracę, umieszczenia dzieci w żłobkach, przedszkolach, szkołach - wyjaśniała. 

Zdaniem Heleny Krajewskiej w niesieniu pomocy gigantyczną rolę odgrywają organizacje lokalne, grupy aktywistów, samorządy. Te mają jednak ograniczone zasoby. Dlatego tak ważne jest wsparcie zarówno na poziomie rządu, jak i Unii Europejskiej. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Poland Russia Ukraine WarPolska może zyskać mieszkańców. "Połowa uchodźców z Ukrainy zostanie"

Więcej o: