Rosjanie spanikowali. W marcu wypłacili z kont dewizy o wartości prawie 10 mld dolarów

Z kont walutowych Rosjan wypłynęły środki o wartości 9,8 miliardów dolarów. Dyrektor z banku centralnego mówi o panice i trudnym kwartale. A sam Bank Rosji rozważa kroki prawne, które mają pomóc odblokować jego rezerwy walutowe, zamrożone przez sankcje Zachodu.

"Działania podjęte przez Bank Rosji na przełomie lutego i marca pozwoliły powstrzymać masowy odpływ środków obywateli z systemu bankowego" - zaczyna swój komunikat prasowy Centralny Bank Rosji (CBR). Jednak i tak ten odpływ był widoczny, szczególnie w przypadku kont walutowych. 

Władimir PutinDeklaracja majątkowe Putina. Prowadzi skromne życie? "Jest miliarderem"

Rosja. Masowe wypłaty z kont walutowych

Depozyty gospodarstw domowych zmniejszyły się w lutym o 1,2 biliona rubli - równowartość około 14,7 miliarda dolarów. W marcu nadal środki wycofywano, ale już w mniejszym zakresie - z depozytów w bankach odpłynęło 236 miliardów rubli. Bank Rosji w swoim miesięcznym raporcie zauważa, że marcowe dane wskazują na stabilizację po bardzo dużym odpływie w lutym. 

Takiej stabilizacji nie było w przypadku kont walutowych, z których w marcu wycofano równowartość 9,8 mld dolarów, choć, jak zauważa CBR, w drugiej części miesiąca ten trend znacząco spowolnił, między innymi z powodu wprowadzonych restrykcji dotyczących wypłaty walut (9 marca w życie wszedł zakaz zakupu gotówki w bankach dla osób fizycznych, a dzień później dla firm). 

Zobacz wideo Jak możne kształtować się kurs euro w najbliższym czasie? Pytamy eksperta

"Pod koniec lutego sektor bankowy stanął w obliczu znacznego odpływu funduszy ludności" - skomentował dane Aleksander Daniłow, dyrektor departamentu regulacji i analityki bankowej CBR (cytat za Agencją Reutera). "Ludzie w panice wyjmowali pieniądze ze swoich kont, obawiając się o ich bezpieczeństwo" - stwierdził, dodając, że "mówiąc wprost, kwartał był trudny", ale sytuacja się już ustabilizowała. 

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl>>> 

Niemcy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się teraz, że PKB największej gospodarki Europy wzrośnie w tym roku o 2,1 proc. - to aż o 1,7 punktu procentowego mniej niż zakładał w styczniu. Na zdjęciu tankowiec w porcie w Hamburgu.Mocne cięcie prognoz dla Polski i świata. Niebezpieczne "fale sejsmiczne"

Centralny Bank Rosji chce walczyć o rezerwy walutowe

W tym tygodniu szefowa rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiullina powiedziała, że kraj szykuje się do podjęcia kroków prawnych w sprawie zamrożenia przez zachodnie rządy rosyjskich rezerw walutowych i złotowych. Rezerwy te przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę szacowano na 600 miliardów dolarów. Około połowa z nich ma być dotknięta sankcjami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Rosja mogłaby wykorzystać rezerwy do łagodzenia skutków innych restrykcji, które uderzają w jej gospodarkę. Sprzedając waluty obce, bank centralny mógłby umacniać rubla. Z powodu sankcji jest to niemożliwe. Nabiullina nie ujawniła, kiedy i w jaki sposób Rosja miałaby prawnie walczyć o odblokowanie tych środków. Dziennik "The Guardian" przypomina, że w grudniu brytyjski sąd najwyższy odrzucił apelację Wenezueli. Jej prezydent Nicolas Maduro chciał przyznania dostępu do rezerw złota o wartości blisko 2 miliardów dolarów, trzymanych w Banku Anglii. 

Posłuchaj podcastu Anonymous wypowiedzieli wojnę Putinowi. Kto stoi za tą organizacją? [TECHNOTERAPIA]
Więcej o: